Hava Durumu
hayat bankası

Vatandaş enflasyona “kurban” oldu

Yüksek enflasyon nedeniyle kurbanlık fiyatları tarihi zirveye ulaştı. Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde büyük ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarında yüzde 150’ye ulaşan artış yaşandı. Vatandaşlar üç haneli zam nedeniyle kilosu 80 ila 100 bin lira arasında değişen büyükbaş kurbanlık hayvanlara bakmakla yetiniyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 16:38
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 16:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Vatandaş enflasyona “kurban” oldu

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde canlı hayvan fiyatlarındaki artışa dikkat çekerek, “enflasyonun neden olduğu ekonomik dalgalanma, kurbanlık fiyatlarını tarihi zirveye taşıdı. Kurbanlık almak isteyenler, yüzde 150 zamlanarak cumhuriyet tarihinin en yüksek fiyatlarıyla karşılaşarak zor bir seçim yapmak zorunda kalacaklar” dedi. Hükümetin tarım ve hayvancılık alanında uzun süredir sürdürdüğü yanlış politikaların yurttaşları çaresiz bıraktığını kaydeden Becan, canlı hayvan sayısındaki azalmanın önüne geçemeyen iktidarın yüksek fiyatlardan sorumlu olduğunun altını çizdi.

“Bakmakla yetiniyorlar “

Türk ekonomisinde yaşanan istikrarsızlık ve yüksek enflasyon, tarım ve hayvancılık sektörünü derinden etkiledi. Her geçen gün değeri düşen Türk Lirası ve maliyetlerdeki artış, kurbanlık fiyatlarında 3 haneli artışlara neden oldu. Canlı hayvan borsalarında kurbanlık fiyatlarının yüzde 150 zamlandığını açıklayan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Yem, bakım ve diğer maliyetler önüne geçilemez biçimde yükseliyor. Maliyetleri dengelemek isteyen üreticiler ise çareyi kurbanlık fiyatlarını artırmakta buluyor. Bugün büyükbaş kurbanlık fiyatları kiloya göre 80 ila 100 bin lira arasında değişiyor. Türkiye’deki mevcut alım gücü düşünüldüğünde bu fiyatlar cepleri yakıyor. Bir umut hayvan pazarlarına gelen vatandaşlar karşılaştıkları yüksek fiyatla nedeniyle sadece bakmakla yetiniyorlar” dedi.

“Vekalet fiyatları rekor kırdı”

Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere Kızılay, Tür Hava Kurumu, Mehmetçik Vakfı gibi vekaletle kurban hizmeti veren kurumlarda hizmet bedelinin yüzde 140 ila 165 arasında değişen oranlarda zamlandığını açıklayan Tahsin Becan, “Oluşan fiyatlar, insanlarımızın dini vecibelerine yerine getirmesine engel olma noktasına geldi. Kredi çekerek kurban kesmek zorunda kalan yurttaşlarımız hayvancılıktaki krizin hangi boyutlara ulaştığının somut göstergesidir” şeklinde konuştu.

“Kıtlık tehlikesi var”

CHP’li Becan Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bir tehlikeye de dikkat çekti. Yüksek enflasyonun yanı sıra hayvan hastalıkları, iklim değişiklikleri ve yetiştiricilikte yaşanan sorunlar nedeniyle canlı hayvan sayısının önemli ölçüde azaldığını kaydeden Becan, “Sınırlı sayıdaki kurbanlık hayvan, talebin üzerinde bir baskı yaratarak, fiyatların daha da yükselmesine sebep oldu. Hayvan popülasyonunu artırmaya yönelik etkili tedbirler alınmazsa Türkiye çok yakında canlı hayvan kıtlığıyla karşı karşıya kalacak. O zaman paramız olsa da kesecek hayvan bulamayacağız” uyarısında bulundu.

“Deprem bölgesinde sorunlar devam ediyor”

6 Şubat Depreminden etkilenen bölgelerin Türkiye’nin canlı hayvan varlığının yüzde 20’sine ev sahipliği yaptığını hatırlatan CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Felaket sonrasında 10 binlerce hayvan ne yazık ki telef oldu. Besicilere yitirdikleri hayvanların yerine bedelsiz canlı hayvan temin edilmesi konusunda yürütülen çalışmalar yeterli ve istenilen düzeye ulaşmadı. Depremin üzerinden 4 ay geçti ancak deprem bölgesindeki barınma sorununun yanı sıra yıkılan ahırlar ve hasar gören besi çiftliklerindeki sorunlar can yakmaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

HABER/Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.