Hava Durumu
hayat bankası

Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresi bitti mi? Başkanlık seçimi ne zaman?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresi dolu mu? Tartışmalar sürüyor! Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun iddiasına göre, Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı hukuken düştü mü? Parti içindeki kurultay gerginliği nasıl sonuçlanacak? Detaylar burada!

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 12:33
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 12:33
Kaynak: Öznur Yıldız
https://www.yalovahayat.com/
Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresi bitti mi? Başkanlık seçimi ne zaman?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) gerçekleştirilen kurultay tartışmalarının ortasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresiyle ilgili hukuki bir iddia gündeme geldi. Yargıçlar ve Savcılar Birliği eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 27 Temmuz itibarıyla Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının hukuken düştüğünü ileri sürdü. Merak edilen soru ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun görev süresi bitti mi?

Eminağaoğlu, 2015 yılında yapılması gereken ancak 2016'ya ertelenen CHP kurultayını Yargıtay'a taşıyan isimdi. Şimdi ise Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlık süresinin dolmasıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. 25 ve 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan kurultayda genel başkanlığa seçilen Kılıçdaroğlu'nun, Siyasi Partiler Yasası ve CHP Tüzüğü'ne göre en çok üç yıl için seçildiğini hatırlatan Eminağaoğlu, 2022 Temmuz ayına kadar yapılması gereken kurultayın bir yıl ertelenerek yapılmadığını belirtti. Bu durumda, Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığının süresinin dolduğunu ifade etti.

kemal kılıçdaroğlu

Eminağaoğlu, Siyasi Partiler Yasası'nın 15/2. maddesine göre, en çok üç yıl için seçilen genel başkanın süresinin dolduğunda görevinin kendiliğinden sona erdiğini ve yasada yeni genel başkan seçilene kadar görevin devam edeceği şeklinde bir hüküm olmadığını dile getirdi. Bu nedenle CHP Parti Meclisi'nin toplanarak, görevi sona eren genel başkanın yerine yeni bir genel başkan seçmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü kurultayda oy kullanabileceği yönündeki iddiaların ise hukuki olarak doğru olmadığını belirten Eminağaoğlu, olağanüstü kurultayın 2020 yılındaki kurultay delegelerinden yapılması gerektiğini ve Kılıçdaroğlu'nun artık doğal delege olarak kabul edileceğini vurguladı.

Yaşanan bu hukuki tartışmaların ardından CHP'de nasıl bir yol izleneceği merakla beklenirken, Kemal Kılıçdaroğlu'nun geleceği ve parti içi dinamikler önümüzdeki günlerde büyük bir dikkatle takip edilecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.