Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir : “Hastane güvenli, sorun kusurlu imalatta”

Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin doğu tarafındaki yolda meydana gelen çökmeler nedeniyle İYİ Parti Yalova İl Başkanlığı inceleme yaptı. İl Başkanı Osman Kendir, hastane binasının güvenli olduğunu ancak yoldaki çökmenin kusurlu imalat sonucu olduğunu açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 04.02.2024 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 04.02.2024 09:09
Kaynak: Yalova Hayat
İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir : “Hastane güvenli, sorun kusurlu imalatta”

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Osman Kendir Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ön tarafında yaşanan kayma ile ilgili açıklama yaptı. İl Başkanlığı tarafından giden bir ekip bölgede incelemede bulundu. İnceleme hakkında da bilgi veren Kendir, “Çöküntü meydana gelen yolun ulaşıma kapatıldığı, oturmaların yer yer 40 cm'ye ulaştığı, yolun doğu tarafında tesis edilen sanat yapısının (taş duvar) 6-7 metre yüksekliğe yakın olduğu ve kavislenerek deforme olduğu, yamaç tarafına doğru ise oluşan baskı sonucu toprakta şişme-kabarmaların başladığı görüldü. Sanat yapısı incelendiğinde ise drenajı sağlaması için konulan barbakanların (drenaj borusu) yeterli sayıda olmadığı ve bu kanallardan su tahliyesinin sağlanamadığı gözle görüldü” dedi.

Meydana gelen hareketin yolun yapımı ile ilişkili olduğunu, dolgu malzemesi olarak nitelikli malzeme kullanımı, dolguların yerinde imalat koşulları, yolun drenajının sağlanamaması gibi sebeplerle olabileceğini belirten Kendir, "Yalova halkının merak ettiği ana konu ise hastane binasının bu kaymadan etkilenip, etkilenmeyeceğidir. Soru basit, hastane güvenli mi? Yukarıda da belirttiğimiz sebeplerden yolun bu kısımda meydana gelen çökmenin bir heyelan değil, kusurlu imalat sonucu geliştiği açıkça anlaşılmaktadır. İvedi olarak yolun çöken kısmının usulüne uygun şekilde yeniden imal edilmesi sağlanmalıdır” dedi.

Hastane binasının temellerinin çökme oluşan kotlardan daha derinde ve forekazık ile imal edilmiş olması, kayma hareketinin bina yönünün tersi yönünde oluşu ve aradaki mesafe nedeniyle etki alanının dışında olması gibi sebeplerle de etkilenmesinin beklenmediğini sözlerine ekleyen Kendir, "Bu nedenle de, halkımızın hastaneyi kullanmasında endişe edilecek ve korkulacak bir durum bulunmamaktadır. Ancak söz konusu hastanenin çevresi incelendiğinde ise güney cephesinde heyelan-yer kayması hareketlerinin meydana geldiği ve güneydeki otopark alanını ve dayanma yapılarını tehdit ettiği görülmektedir. Buradaki kaymaların ise hastane hafriyatından çıkan malzemenin gelişigüzel sahaya dökülmesi ile oluştuğu, ileride ise hastaneye ait sanat yapılarını etkileyeceği aşikardır. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız üzere, hastane binamızın bir heyelan sorunu değil, ülkemize sirayet eden hastalıkların en başında gelen yandaş müteahhit sorunu bulunmaktadır” diye konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.