Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Yalova, Türkiye Yüzyılına borçla girdi”

Dolar ve Euro’nun yeni yılla birlikte tarihi zirveye ulaşmasını değerlendiren CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, 31 Mart’a kadar uygulanacak seçim ekonomisi nedeniyle Türkiye’yi daha zor ve karanlık günlerin beklediğini belirtti

Haber Giriş Tarihi: 13.01.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.01.2024 11:00
Kaynak: Murat Can Aytemur
CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, “Yalova, Türkiye Yüzyılına borçla girdi”

Yüksek enflasyon sebebiyle artan maliyetler vatandaşın belini büküyor. Günbegün eriyen ücretler nedeniyle dar ve sabit gelirlilerini alım güçleri tükendi. Çareyi tüketici kredisi ve kredi kartında arayan milyonlarca yurttaş milyarlarca lira borçla baş başa kaldı. Yalova’daki tablonun da farklı olmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova Milletvekili Tahsin Becan, çarpıcı verileri açıkladı. Kent ekonomisine yön veren sektörlerin işlerini borçla döndürmeye çalıştığını, sabit ve dar gelirlilerin ise kredi kartlarına yüklendiğini ifade eden Becan, “İktidara bakarsak enflasyon düşme trendinde. Ancak geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında Yalova’mızda her alanda borçlanma 12 aylık enflasyonun üzerinde gerçekleşti. O halde enflasyon düşüyorsa reel anlamda borçlanma neden artıyor?” sorusunu yöneltti.   

“Yalova borç cenderesinde”

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bahsettiği Türkiye Yüzyılı’nın daha şimdiden “borçların yüzyılı” olduğunu kaydeden Becan, “TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 64,77 olarak gerçekleşti. BDDK verilerine bakarsak 2023’ün ilk 9 ayında Yalova’nın can damarı olan turizm, denizcilik ve tarım sektörlerinde borçlanma Türkiye ortalaması ile enflasyonun çok üzerinde gerçekleşti. Bu döngü bizleri kara günlerin beklediğini gösteriyor. Turizm sektöründe kullanılan krediler Türkiye genelinde yüzde 32, Yalova’da 53; tarım ve balıkçılık sektöründeki krediler Türkiye’de yüzde 60, Yalova’da yüzde 97; denizcilik sektöründe kredi borçlanması Türkiye’de yüzde 36, Yalova’da ise yüzde 75 artmış. Bu tablo sürdürülebilir olmadığı gibi sabit ve dar gelirlinin de daha fazla borçlanacağı anlamına geliyor” dedi.     

“Takipteki krediler patladı”

Türkiye genelinde olduğu gibi Yalova’da da “borcu borçla kapatma” eğiliminin ağır bastığını kaydeden CHP’li Becan, “Yüzde 64,77 olarak açıklanan yıllık enflasyonun yaklaşık 2 puan üzerinde artan bir takipteki kredi kartı borç tablosuyla karşı karşıyayız Yalova’da. 2022 sonunda 30,3 milyon lira olan takipteki kredi kartı borç bakiyesi şehrimizde 2023’ün ilk 9 ayında 50,3 milyon liraya ulaşmış durumda. Yalova’da borcun yüzyılı başladı. Yerel seçimlerden sonra bizleri ve Yalova’mızı bekleyen tablo hiç iç açıcı değil” açıklamasını yaptı.

“Paralel evrende her şey yolunda!”

İktidarın ekonomi yönetiminde çizdiği tozpembe tabloya karşın sokağın durumunun içler acısı olduğunu kaydeden CHP’li Becan, “İktidar penceresinden bakarsanız, dışarıda paralel bir evren var ve orada her şey yolunda. Ekonomi güllük gülistanlık. Halkın alım gücü yüksek. Fiyatlar düşüyor, barınma sorunu yok. Ancak sokağın penceresinden bakarsanız her şey ateş pahası, barınma sorunu had safhada. Vatandaşın alım gücü değil günü gün içinde herhangi bir saati kurtarmıyor” dedi. 

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.