Hava Durumu

CHP’de iddialı anket! CHP’de genel başkanlık yarışında kim önde?

CHP Genel Başkanlık seçimleriyle ilgili yapılan bir anket adayların seçilme oranlarını ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre Özgür Özel’in adaylığını doğu bulanların oranı düşük kalırken Kılıçdaroğlu’nun yeniden seçileceğini düşünenlerin oranı daha yüksek. İşte merak edilen oranlar…

Haber Giriş Tarihi: 18.09.2023 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 18.09.2023 12:45
https://www.yalovahayat.com/
CHP’de iddialı anket! CHP’de genel başkanlık yarışında kim önde?

Geçen hafta Özgür Özel’in CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklamasının üzerine gündem bir anda değişmişti. Özel’in bu kararı bir kısım partili tarafından desteklenirken bir kısım partili tarafından ise ihanet olarak değerlendirildi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve eski PM üyesi Prof. Dr. Örsan Öymen adaylığını duyururken, CHP’nin mevcut lideri Kemal Kılıçdaroğlu da konuşulan isimler arasında.

Kemal Kılıçdaroğlu Özgür Özel

Adaylık açıklamalarından sonra anket çalışmaları büyük bir hızla başladı. Betimar Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Duman, Halk TV’de yaptıkları araştırmanın verilerini aktardı.

Duman “Ana sorularımız dışında birkaç kırılım sürecin belirleyicisi. Çalışmalarımızı 26 ilde gerçekleştirerek sonuçları elde ediyoruz. 1500 kişi üzerinde saha çalışmaları ile elde ettiğimiz bir çalışmanın sonucu” dedi.

Duman konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Soru yönelttiğimiz kişilere ilk sorumuz Özgür Özel’in adaylık kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Burada yüzde 33 gibi bir oranla olumlu bakıldığı sonucunu aldık. Yüzde 44 oranında kişi de bu adaylık kararının yanlış olduğunu söyledi. Yüzde 12.1 oranında kişi ise adaylık kararını destekliyorum ancak zamanlama olarak yanlış diye yanıt verdi. Burada ifade edilmesi gereken en önemli şeyler biri Millet İttifakı seçmenlerinin İYİ Parti’yi destekleyen kesimin yüzde 57’i Özgür Özel’in bu kararının doğru olduğunu söyledi. Yeşil Sol Parti tarafında ise seçmenin yüzde 46.3 Özgür Özel’in adaylığını destekliyor. AK Parti tarafından yüzde 14.4, MHP seçmeninden yüzde 16.2’si Özel’in adaylığını destekliyor.

CHP içinde ise bir kırılma var. Yüzde 47.6’sı adaylığını Özgür Özel’in adaylığını doğru bulurken, yüzde 21.4’ü adaylık kararı doğru ama zamanlaması yanlış diyor. Yüzde 26’lık kısım ise kararı yanlış bulduğunu ifade ediyor.

Genel seçmeni de baz alırsak 49.3’ü Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığı kazanacağını düşünüyor. Yüzde 38.2’si ise Özgür Özel’in kazanacağını düşünüyor. Cevap vermeyen yüzde 12 oranında bir kısımda var.”

İlerleyen günlerde bu oranların ne şekilde değişeceği ise oldukça merak ediliyor.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.