Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Başak Demirtaş’tan şok açıklama! İBB Başkan adaylığından çekildi

Son günlerde gündemi meşgul eden Başak Demirtaş’ın DEM Parti İBB Başkan adayı olması konusu son olarak kesinleşmişti ve DEM Parti Demirtaş’ın seçimlerde İBB Başkan adayı olarak yarışacağını açıklamıştı. Fakat beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Demirtaş, günlerdir tartışılan adaylığıyla ilgili açıklamasını yazılı olarak bildirerek "Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 11:09
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 11:09
Kaynak: Hilal Baldemir
Başak Demirtaş’tan şok açıklama! İBB Başkan adaylığından çekildi

DEM Parti’den İBB Başkan adayı olmak istediğini açıklayan Başak Demirtaş’ın bu teklifi günlerce konuşulmuştu. Konuya ilişkin DEM Parti, Parti Meclisi toplantısında Demirtaş’ın adaylığını görüşerek bir nihayete erdirmiş ve kabul etmişti. Fakat Demirtaş’ın adaylığının duyurulmasının üzerinden henüz kısa bir süre geçmişken Demirtaş bu kez adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Demirtaş'ın konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Partimizin büyük bir titizlikle sürdürdüğü yerel seçim politikasına güçlü bir destek vermek amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığı için sorumluluk almaya hazır olduğumu ifade etmiştim. 5 Şubat 2024 Pazartesi tarihinde partimizi temsilen bir heyetle bir araya gelerek tüm gelişmeler hakkında bilgilendirildim. Karşılıklı yürüttüğümüz istişareler sonucunda partimiz, bu irade beyanından güç aldıklarını belirterek bizleri onurlandırmıştır. Adaylık tartışmalarında bize eksiksiz desteğini sunan ve güven duyan DEM Parti Genel Merkezi'ne ve saygıdeğer halkımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

"Partimizle ortak görüş birliğine vardık"

Bununla birlikte gelinen aşamada benim İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylık beyanımın bir başvuruya dönüşmemesi konusunda da partimizle ortak görüş birliğine varmış bulunmaktayız. Tüm halkımız ve partililerimiz bilmeli ki bütün kararlar partimizle tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde alınmıştır.

"Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak"

Önümüzdeki günlerde Partimizin ilan edeceği adaylar hepimizin adayları olacak ve tüm gücümüzle bu kıymetli arkadaşlarımızın arkasında duracak, partimizin başarısı için çalışacağız. Partimizin resmi açıklamaları dışındaki hiçbir açıklamaya itibar edilmemesini, hiçbir spekülasyona prim verilmemesini özellikle rica ediyoruz. Hep birlikte başaracağız, ne olursa olsun temel demokrasi ilkelerimizden; adalet, eşitlik ve barış arayışımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Ve mutlaka kazanacağız. Dem dema me ye! (Zaman bizim zamanımız)"

Sezai Temelli: "pazarlık demek sosyal medya kirliliği"

Öte yandan konuya ilişkin bir iddia daha geldi. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, "İktidarla örtülü bir iş birliği" yapıldığı iddialarıyla ilgili 10Haber'den Caner Polat'ın haberine göre "Biz pazar günü İstanbul'da aday çıkaracağımızı açıkladık. 9 şubata kadar aday çalışmaları sürecek, İstanbul başta olmak üzere aday çıkarabildiğimiz eğer bir güç birliği, kent uzlaşısı yoksa diğer yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız. Başak Demirtaş ile ilgili gelen soruya da 'aday havuzumuzda' dedik. O günden beri sosyal medyada çok kirli bir dille, adeta nefret söylemiyle aday çıkarmakla ilgili ve başka konularda suçlamalar var. 'AKP'nin adayı' demek, pazarlık yapıldığını öne sürmek sosyal medya kirliliğinin klasik hali. Bu ithamlar ne siyasi nezakete sığar ne de güç birliği görüşmelerinin içinde yeri olabilir." ifadelerini kullanmıştı.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.