Hava Durumu
hayat bankası

“Amacımız parlamenter sisteme geçilmesiydi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç, yerel seçimler yaklaşırken CHP’nin artık daha güçlü olacağını söyledi. Seçim sonuçlarını da değerlendiren Tunç, CHP’nin hedefinin yerel seçimlerde belediyeleri almak olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 21.06.2023 11:37
Haber Güncellenme Tarihi: 21.06.2023 11:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
“Amacımız parlamenter sisteme geçilmesiydi”

Cumhurbaşkanlığı ve 28.Dönem Milletvekilliği seçimleri ile ilgili düşüncelerini aktaran CHP Yalova İl Başkanı Muttalip Tunç, parti olarak hedeflerine kaldıkları yerden devam edeceklerini açıkladı. Ülke genelinde %4’lük bir farkla seçimleri kaybettiğini dile getiren Tunç, “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerini yaşadık her iki seçime baktığımızda kaybetmemizin gerekçeleri mutlaka var onları sıralamak gerekir ama öncelikli olarak biz her şeyden önce iyi çalıştık oy oranımızı her iki seçimde de bir önceki seçimlere göre artırmamıza rağmen ne yazık ki Yalova’da da çok az bir farkla kaybettik.  Dolayısıyla büyük bir olasılıkla kazandığımız seçimi kaybettik gibi bir durum söz konusu oldu. Bizim amacımız ilk önce salt çoğunluğu sağlayıp Anayasa’nın parlamenter sisteme geçişini sağlamaktı. Biz de bu çoğunluğu ne yazık ki elde edemedik bunlar da bizim eksilerimiz biz amacımıza ulaşamadık biz bunu sağlayabilseydik amacımız parlamenter sisteme geçilmesiydi” dedi.

“Medya iktidarın elinde”

İktidarın devlet imkanlarını çok fazla kullandığını belirten Tunç,  “Bütün basın onların elinde yani bize o kadar çok az şey bırakıyorlar ki, gerçekleri ortaya koyabilen birkaç tane basın var bunun haricinde hepsi taraflı. Dolayısıyla biz derdimizi anlatamıyoruz halkımıza bu da tabi ki birçok engeli getiriyor. Medya çok önemli çünkü derdinizi buradan anlatabilirsiniz, medyadan halka ulaşacaksınız. Biz geziyoruz halkımıza bilgiler sunuyoruz ama kısıtlı bir şekilde oluyor. İnsanlar da aynı haberleri izleye izleye ülkenin güllük gülistanlık olduğunu zannediyorlar oysa hepimiz çok daha iyi biliyoruz ki ekonomi dibe vurmuş durumda, şu anda Merkez Bankası eksi bakiyede borç içinde, altın rezervleri yavaş yavaş yok oluyor döviz rezervi zaten eksi bakiyede sonuç olarak baktığımızda biz batmış durumdayız ekonomi dibe vurmuş durumda buna rağmen enflasyon almış başını gidiyor halkın alım gücü günden güne azalıyor tabi ki halk buna şikayet ediyor ama öbür taraftan da bakıyorsunuz ki taraflı medyada sanki Türkiye çağ atlıyor, ekonomisi çok güçlü gibi bir algı yaratılıyor. Şu anda bankalar insanlara kredi vermiyor bu duruma geldik her gün her ay ekonomimiz açık veriyor. İthalat ihracatın çok daha üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla ekonomi bu kadar kötü bir haldeyken medyayı bu kadar taraflı kullanmaları iktidarı güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı.

“Yerel seçimlerde çok başarılı olacağız”

CHP olarak belirlenen hedefleri halka tam olarak anlatamadıklarını söyleyen Tunç, “Biz hedeflerimizi, derdimizi halka tam olarak anlatamıyoruz. Bizim yapmamız gerekenler şunlar, örgütlerimizle beraber sokak sokak gezip kenar mahallelere varıncaya kadar kendimizi anlatmamız gerekiyor yoksa bizim ideolojimizde kuruluş özelliklerimizde hiçbir sorun yok biz aynı yerdeyiz sadece kendimizi çağdaşlaştırıyoruz yenileştiriyoruz ama ne yazık ki biz bunu halkımıza tam olarak anlatamıyoruz biz ekonomimizi anlatamıyoruz mesela ekonomimize baktığımız zaman biz sosyal devlet anlayışını öne çıkaran bir partiyiz bunu anlatmaya çalışıyoruz halkımıza ama ne yazık ki tam başarılı olamıyoruz bir eksikliğimiz var biz de şapkamızı önümüze koyup yanlışlarımızı hatalarımızı ortaya koyup daha da iyi şekilde çalışıp daha güzel çalışıp iktidara geleceğiz. Ben derdimizi tam olarak anlatamadığımızı düşünüyorum. Biz şu anda yerel seçimlere hazırlanıyoruz kongre süreci bizim için önemli bir süreçtir. Örgütlerin değişmesi, yenilenmesi ve güçlenmesi anlamına gelir. Dolayısıyla biz önümüzde yerel seçimlere çok daha fazla güçlü gireceğiz ve Yalova başta olmak üzere ülkemizde yerel seçimlerde çok başarılı olacağımıza inanıyorum. Yalova’daki birçok belediyeyi alacağımızı da düşünüyorum” şeklinde konuştu.

HABER/M. Tunç Tanrıverdi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.