Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Suudi Arabistan Büyükelçisi Emrullah İşler kimdir? Emrullah İşler kaç yaşında, nereli?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bugün Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 5 ülkeye yeni büyükelçi ataması gerçekleştirildi. Atamaların arasında en çok dikkat çeken ise eski başbakan yardımcısı Emrullah İşler’in Suudi Arabistan Büyükelçisi olarak atanması oldu. Kararın ardından İşler hakkında merak edilen detaylar araştırılmaya başlandı. Başkanlık sistemine geçilmeden önce başbakan yardımcısı olan Emrullah İşler bugünden itibaren Suudi Arabistan Büyükelçisi oldu. Peki, Emrullah İşler kimdir? Emrullah İşler kaç yaşında, nereli? İşte merak edilen bu soruların cevabı…

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2024 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 11:47
Kaynak: Hilal Baldemir
Suudi Arabistan Büyükelçisi Emrullah İşler kimdir? Emrullah İşler kaç yaşında, nereli?

Büyükelçi atamalarıyla ilgili kararname bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre 9 yere yeni büyükelçi atandı. Atama yapılan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Tunus, Somali gibi ülkeler bulunuyor. Atamalar arasında en dikkat çeken ise Suudi Arabistan Büyükelçisi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Suudi Arabistan Büyükelçisi olarak eski başbakan yardımcısı Emrullah İşler atandı. Kararın ardından Emrullah İşler ile ilgili merak edilenler araştırılmaya başlandı. Peki, Emrullah İşler kimdir? Emrullah İşler kaç yaşında, nereli? İşte merak edilen bu soruların cevabı…

Suudi Arabistan Büyükelçisi olarak atanan Emrullah İşler 7 Ocak 1960 tarihinde Ankara Kızılcahamam’da dünyaya geldi.

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde bulunan Kral Suud Üniversitesi’nde Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Yüksek lisans ve doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Bölümü Tefsir Anabilim Dalı'nda tamamladı.

İlk olarak Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü'nde yardımcı doçent olarak görev yaptı. Daha sonra Ankara Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'nde Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nda yardımcı doçent, doçent ve profesör unvanlarıyla uzun yıllar çalıştı.

Emrullah İşler bir dönem misafir öğretim üyesi olarak Kazakistan ve Suudi Arabistan'da görev aldı.

Ayrıca Başbakan Baş müşaviri olarak da görev yaptı ve yine Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de üstlendi.

Emrullah İşler’in birçok alanda bilimsel kitaplar, makaleler ve bildirileri bulunmaktadır. Meslek hayatı boyunca bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiştir.

İşler aynı zamanda İSİPAB Türk Grubu Başkanı olarak 24. dönemde görev aldı ve 61. Hükümet döneminde ise önemli bir görev olan Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Başbakan Yardımcılığı görevini 29 Ağustos 2014 tarihine kadar sürdürdü. Dışişleri komisyon üyesi olarak görev yaptı ve İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Başkanlığı görevinde bulundu.

14 Ekim 2014 tarihinde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonu başkanı olarak seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde tekrar 26. dönem AK Parti Ankara milletvekili seçildi.

Emrullah İşler 64 yaşındadır ve Ankaralıdır Arapça'yı çok iyi düzeyde, İngilizce'yi ise iyi düzeyde bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.