Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Zincir marketlerden bir gecede zam yağmuru

Herkes tarafından 3 harfli marketler olan bilinen zincir marketler asgari ücretin açıklanmasından bu yana geçen 1 aylık süreçte birçok kez etiket değişikliği yaptı. Usulsüz yapılan etiket değişimleri için, TUKONFED Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, her bir hatalı işlem için 2024’ten itibaren 3 bin 171 lira ceza tahakkuk ettirildiğini açıkladı. Saraçlı, tüketicilerin şikayet haklarını kullanmaları konusunda uyardı Ticaret Bakanlığı'nın bu konuda denetimlerini sürdürdüğünü aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 27.01.2024 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 27.01.2024 14:17
Kaynak: Hilal Baldemir
Zincir marketlerden bir gecede zam yağmuru

Zincir marketlerin fahiş fiyat artırımının önüne geçmek neredeyse imkansız oldu. Asgari ücretin açıklandığı gece etiket değişimine başlayan zincir marketler bunun 3 gün sonrasında yeniden etiket değişimi yaptı. Ardından memur ve emekli zammı açıklandıktan sonra bir zam daha yapıldı. Tüketici Konfederasyonu (TUKONFED) Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, "Her bir hatalı işlem için 2024’ten itibaren 3 bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor." dedi.

Yeni yılın gelmesiyle birçok bazı ürüne tekrar zam yapan marketler, zamlı maaşlar vatandaşın cebine girmeden etiketlerinde birden fazla kez değişikliğe gitti. Marketlerin bir ayın içinde bazı ürünlere 2-3 hatta 4 kez zam yaptı. Zincir marketlerindeki etiket değiştirme mesailerine ilişkin konuşan Saraçlı, "Bildiğiniz gibi yılbaşı öncesinde asgari ücrette beklenilen bir artış vardı. Bu artışın yüksek olacağı söylentisiyle birlikte hemen etiketlerde bir değişmeler oldu. Bu rakam açıklandıktan sonra, yılbaşı akşamı dahi birçok marketlerde gece yarılarına kadar maalesef ki etiketler değişti. Yılbaşından sonra memur maaşlarındaki söylentiyle birlikte etiketler tekrar değişti. Son olarak emeklilere yapılacak olan maaş artışıyla birlikte yeniden etiket değişimi, artık bu bir yerden sonrasında gerçekten tüketicinin ceplerinden ellerini çekmeleri gerekiyor." dedi.

Zincir marketler ile bu konuya ilişkin görüşüldüğünde, 'Yüzde 25'lik kar marjımız var, biz onu uyguluyoruz' cevabını aldıklarını belirten Mücahit Saraçlı, "Yüzde 25'lik kar marjı var ama bu stok değerlendirmelerinde, ellerindeki stokları sürekli fiyat değiştirerek arttırdıklarında da haksız uygulamalar yapıyorlar. Tüketicilerin burada çok dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta var. Alacağı ürünün etiketine çok dikkatli bakacak, üzerindeki fiyat değişim tarihi yazıyordur; eğer birkaç gün öncesinin tarihi varsa bunun fotoğrafını çekecek ve almış olduğu ürünün fişiyle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Uygulamaları merkezine de şikayet edebilirler ama internet üzerinden uğraşmak istemiyorlarsa '175 Alo Tüketici Hakları' hattına 7 gün 24 saat müracaat ederek şikayetlerini yapabilirler" ifadelerini kullandı.

Tüketicilerin şikayet haklarını kullanmalarının önemine dikkat çeken ve şikayetler ile bu sorunun daha kısa sürede çözüleceğini dile getiren Saraçlı, "Etiketlerin sürekli değişimiyle ilgili olarak yapılacak olan tespitler şöyle olmalı; 'İndirim' diyerek uygulanan sahte indirimler de etiket fiyatının üzerindeki tutarın en az 30 gün öncesindeki rakamın altında olması gerekiyor. Bir de böyle bir aldatmacaları var. Her iki türlü uygulamalarda, tüketiciler karşılaşmış oldukları tüm olayları tespit edecekler, alo tüketici hattına bildirildiğinde Ticaret Bakanlığı'nın 81 ilde, il müdürlükleri bünyesinde denetmenleri var. Hiçbir ihbarı atlamadan üzerine gidiliyor ve gerekli cezaları kesiyorlar. Her bir hatalı işlem için 2024’ten itibaren 3 Bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Tabi burada TUKONFED olarak bir talebimiz de şu; bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor. Hangi firmanın, hangi şirketin, hangi şubesinde neler yapılıyor, tüketicinin haberi yok" şeklinde konuştu

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.