Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

YTSO Başkanı Demiryürek, üyelerin taleplerini Bakanlığa iletti

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Cemil Demiryürek, Meclis Üyesi Ömer Akdemir ve YİK Üyesi Vedat Yalçın, T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya’yı makamında ziyaret ettiler

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 16:22
Kaynak: Murat Can Aytemur
YTSO Başkanı Demiryürek, üyelerin taleplerini Bakanlığa iletti

YTSO Başkanı Cemil Demiryürek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletilmek üzere YTSO üyelerinin taleplerini Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya’yla paylaştı. Demiryürek ziyarette Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya’ya tersane sektörünün Eximbank özelinde teminat ve güvence sağlanması konusu, Gümrük Beyannamelerinin kapatılmasındaki Merkez Bankası kurlarındaki farklılıklarda yaşanan sorunlar, süs bitkileri sektörünün KDV indirim talepleri, tüm üyeleri ilgilendiren enflasyon muhasebesi kayıtlarına ilişkin talepleri ve Yalova’da İhtisas Vergi Dairesi açılması konularındaki taleplerini aktardıklarını belirtti.
Demiryürek, Yalova'nın önemli bir sanayi ve tarım merkezi olarak ülke ekonomisine sağladığı katkıları göz önünde bulundurarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e iletmek üzere Bakan Yardımcısı Kaya’ya aşağıdaki sorunlar ve çözümlerine yönelik hızlı ve etkili adımlar atılmasını, Yalova'nın ekonomik potansiyelinin daha da artırılmasını ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamasını adına önerilerini içeren dosyalarını sunduklarını söyledi;
 

Eximbank Teminat ve Güvence Sorunu: Yalova'daki tersaneler bölgesi, ülke ihracatının büyük bir kısmını gerçekleştirirken, gemi inşa sektörüne önemli katkı sağlamaktadır. Ancak yurt dışı kaynaklı avansların banka avans mektupları ile temininde yaşanan sorunlar sektörü olumsuz etkilemektedir. Eximbank özelinde teminat ve güvence sağlanması, sektörün daha sağlıklı işleyişini temin etmek adına önemlidir. Eximbank bu konuda sektör ortakları ile bir çalışma programı başlatmış ve bu süreç belirli bir yere kadar getirilse de bu konuda net ve süreci çözmeye yönelik yaptırımlar maalesef henüz gerçekleştirilememiştir.
Muhasebe Kayıtlarında Kurların Belirlenmesi Sorunu: Peşin ihracat bedellerinin muhasebe kayıtlarında Merkez Bankası kuru esas alınması, özellikle tersane sektöründe ciddi sorunlar yaratmaktadır. Gemi inşa sanayisinde 2-3 yıl süren yeni inşa projelerinde kur riski almamak adına Norveç Kronu gibi farklı döviz cinslerinden gerçekleşen ihracat gelirleri, kayıt günündeki Merkez Bankası kabul kurları ile geçici beyannamenin kapatılması günündeki kurlar esas alındığında ortaya çıkan tutar farklılıkları, bankalarımızın terkin yapmama ya da yapamama nedeninden dolayı üyelerimizi vergi dairelerine karşı savunma yapmak zorunda bırakmaktadır. Bu konuda geçici beyannamelerin kapatılmasında bedelin geliş tarihinde geçerli Merkez Bankası kurları ile yapılan çevrimlerin esas alınması ya da büyük ihracat yapılan Norveç Kronu gibi döviz cinslerinin de değerlendirmelerde dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz.
Vergi Düzenlemelerinde Esneklik Talebi: Yalova’da faaliyet gösteren büyük sanayi kuruluşları vergi düzenlemeleri konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Yalova hızla büyüyen ve Organize Sanayi Bölgeleri kurulan, tersaneler, AKKÖK Grubu gibi büyük fabrikaların bulunduğu bir il olmasından dolayı büyük sanayi kuruluşlarımız vergi düzenlemeleri KDV iadeleri gibi konularda sıkıntı yaşamaktadırlar. Bu yüzden, sanayicilere doğrudan hizmet verebilecek bir İhtisas Vergi Dairesi kurulması talep edilmektedir.
Süs Bitkileri Sektöründe KDV Oranı Düzenlemesi: Türkiye’nin süs bitkileri sektörünün en önemli illeri arasında olan Yalova'da sektör çok ciddi istihdam yaratmış önemli ihracat rakamlarına ulaşmıştır. Tarımsal üretimde meyve fidanları üreticileri KDV oranı %1 iken süs bitkileri sektöründe bu oran %20’lik KDV oranı arasındaki adaletsizlik sektörü olumsuz etkilemektedir. Süs bitkileri üreticilerimizin tarımsal üreticilere uygulanan %1 KDV oranından faydalanması ve KDV oranının düşürülmesini talep edilmektedir.
İşverenlerin Tazminat Yükü: Artan asgari ücret ve diğer çalışan ücretlerindeki yükseliş, işverenleri tazminat ödemeleri konusunda zorlamaktadır. Bu nedenle, işverenlerin tazminat ödemeleri için işsizlik fonu benzeri bir fon oluşturulması ve bu fondan faydalandırılması talep edilmektedir.

Murat Can Aytemür

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.