Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yetkililer uyardı! Eski tip ehliyeti olanlar için son tarih

Yeni tip sürücü belgeleri ilk olarak 1 Ocak 2026 tarihinde kullanıma alınmıştı ve o dönemde eski tip ehliyetlerin son kullanım süresi olarak 31 Aralık 2020 belirlenmişti. Fakat daha sonra bu tarih uzatılarak 31 Aralık 2024’e uzatıldı. Şimdi ise yetkililer, yoğunluk yaşanmaması sebebiyle ehliyet değişimlerinin yıl sonuna bırakılmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2024 15:49
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 15:49
Kaynak: AA
Yetkililer uyardı! Eski tip ehliyeti olanlar için son tarih

Türkiye’de eski tip sürücü belgeleri tarih oluyor. Yeni tip sürücü belgesine geçmek için tanınan son mühlet 31 Aralık 2024’te sona eriyor. Bu tarihe kadar değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçerliliğini yitirecek.

YENİ EHLİYET NASIL ALINIR?

Vatandaşlar, ehliyet yenileme işlemi için Alo 199, e-Devlet veya https://randevu.nvi.gov.tr/ üzerinden randevu alarak ve gerekli evrakları hazırlayıp yetkili kuruma teslim ederek başvurularını tamamlayabilecek.

BAŞVURUYU YIL SONUNA BIRAKMAYIN UYARISI

Yetkililer, yeni tip sürücü belgesi çıkarmak isteyenlerin başvuru ve randevu yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurması ve buna bağlı olarak başvurularını yılın son aylarına bırakmamaları hususunda çağrı yaptı.

YENİ TİP EHLİYET ÜCRETİ

Eski tip ehliyetini yeni tip çipli ehliyet ile değiştirecek kişilerin ödeyecekleri ücret: 13+2 TL

Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyen kişilerin, kaybedenlerin ya da çaldıranlar ise ödeyecekleri ücret: 990 + 230 TL

Toplam: 1.220 TL

1 Ocak 2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler; ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti ödeyecek.

Hilal Baldemir

Kaynak: AA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.