Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yargıtay’dan emsal karar! Kocanın cebinden habersiz para alma boşanma sebebi

Yargıtay bir konuda daha emsal bir karara imza attı. Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, maddi talepleri bitmediği ve cebinden habersiz para aldığı gerekçesiyle eşine karşı boşanma davası açan kocayı haklı bularak, boşanmalarına karar veren yerel mahkemenin bu kararını kısmen onadı. Buna göre Türkiye’de ilk kez kocanın cebinden izinsiz para almak boşanma sebebi olarak kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.05.2024 15:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.05.2024 15:47
Kaynak: DHA
Yargıtay’dan emsal karar! Kocanın cebinden habersiz para alma boşanma sebebi

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, bir kez daha boşanma davalarında emsal bir karara imza attı. Aile mahkemesine, şiddetli geçimsizlik nedeniyle karşılıklı boşanma davası açan çiftin başvuruları değerlendirildi ve kocanın başvurusu kabul edilerek, boşanmalarına karar verildi.

DAVANIN REDDİNE VE TAZMİNAT ÖDEMESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme, kadının kocasından sürekli maddi isteklerinin olması ve eşinin cebinden habersiz para alması nedeniyle tam kusurlu kabul edilmesine karar verdi. Kocanın boşanma davasının kabulü ile kadının açtığı boşanma davasının reddine karar verdi.

Mahkeme, kocanın boşanma davasını kabul etmekle kalmadı aynı zamanda kadının, eşine manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Taraflardan kadın, kusur belirlemesi ve aleyhine hükmedilen tazminat yönünden, koca ise hüküm gerekçesi ve tazminat miktarı yönünden kararı temyiz etti.

YARGITAY'DAN KISMEN ONAMA

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, yerel mahkeme tarafından verilen kararı kısmen onadı.

Yargıtay’ın davaya ilişkin kararında, taraflardan kocanın, açtığı davadan sonra eşi ile birlikte onun akrabalarında misafir olarak kaldıkları, yine birlikte eşinin akrabasının düğününe katıldıkları ve müşterek oturdukları konuta döndükleri belirtildi.

Kocanın bunu barışma ümidiyle yaptığı, bu durum karşısında eşinden kaynaklanan kusurları affettiği, en azından hoşgörü ile karşıladığının kabulü gerektiği belirtildi.

Bu yüzden kocanın davasının da reddi gerekirken, bu yön temyiz edilmediğinden bozma nedeni yapılmadığı belirtildi.

HAREKET KUSURLU BULUNDU

Yargıtay tarafından verilen kararda; kadının, koca tarafından atfedilen eylemleri dışında başka kusurlu bir davranışı kanıtlanamadığı, hal böyleyken tam kusurlu kabul edilmesi ve hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak koca lehine manevi tazminata hükmedilmesinin usul ve yasaya aykırı olduğu, bu yüzden tazminat kararının bozmayı gerektirdiği belirtildi.

Bunun dışında kalan temyize konu diğer hükümlerin ise onanmasına karar verildi.

"İZİNSİZ PARA ALMAK EVLİLİK BİRLİĞİNİ SARSAR"

Avukat Fırat Bilici, Yargıtay’ın boşanma sebebi saydığı birçok farklı emsal durum olduğunu söyledi.

Bilici, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Burada önemli olan şey aslında eşler arasındaki evlilik birliğinin temelden sarsılması. Çünkü evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle açılmış olan davalarda bir sürü sebepten dolayı boşanma kararı verilebilir. Bunlardan biri de eşin cebinden izinsiz para almak. Bu durum diğer eş için artık ortak yaşamı devam ettiremeyecek duruma getiriyorsa durumu, hal ve şartlarını, bu şekilde evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle boşanma kararı verilebilir. Bu davada da böyle bir durum söz konusu olmuş.

Hilal Baldemir

Kaynak: DHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.