Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalovalı Jeoloji Mühendisi Osman Kendir: “Acilen deprem ve afet odaklı çözüme gidilmeli”

Jeoloji Mühendisi Osman Kendir, Çınarcık açıklarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin KAF üzerindeki bir kolda yaşandığını ifade etti. Kendir, Yalova’da acilen deprem odaklı çözüme gidilmesi gerektiğini söyledi

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 16:55
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 16:55
Kaynak: Yalova Hayat
Yalovalı Jeoloji Mühendisi Osman Kendir: “Acilen deprem ve afet odaklı çözüme gidilmeli”

Yalova’nın Çınarcık ilçesi açıklarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki deprem herkesi tedirgin etti. Bu noktada açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisi Osman Kendir bu büyüklükteki depremlerin bölgede meydana gelmesinin çok normal olduğunu söyledi. Bu depremin KAF üzerindeki bir kolda yaşandığına dikkat çeken kendir, “Depremin meydana geldiği yer bizim Çınarcık ilçemizin açıkları. Kuzey Anadolu Fayı’nın bir kolunda yaşanan kırılmaya bağlı meydana gelen bir deprem. Burada artık deprem oldu, olacak tartışmalarını bir kenara bırakmamız lazım. Daha çok beklenen bir Marmara depremi var. Bu ve benzeri büyüklükteki depremler Marmara Bölgesi açısından olağan büyüklükte. Her an olabilir, olduğunda da şaşırmamamız gerekir” dedi.
“Deprem Master Planı oluşturulmalıdır”
Yalova’da Deprem Master Planı’nın mutlaka yapılması gerektiğini bir kez daha tekrarlayan Kendir, “Öncelikli olarak yapmamız gereken resmi kurumların kendi binalarını baştan gözden geçirmeleri, belediyelerin, üniversitelerin bu konuda adımlar atarak vatandaşlara destek olması, güçlendirilmesi gerek ya da dönüştürülmesi gereken yapıların belirlenmesi lazım. Yalova’nın yapı risk haritasının çıkartılması lazımdır. Bu harita ile birlikte de yapılmış jeolojik etüt raporları, mikro bölgeleme etüt raporları ile deprem öncelikli risk alanı ortaya konmalı. Nihayetin de de Deprem Master Planı oluşturulmalıdır. Artık Yalova’da deprem ve afet odaklı bir çözüme gidilmesi lazım. Bir an önce herkes, her kurum şapkasını önüne koyarak kendisini depreme hazır hale getirmesi lazımdır” şeklinde konuştu.
“Tetikler mi tetiklemez mi tartışması yanlış”
Yaşanan depremin beklenen Marmara depremini tetikleyip tetiklemeyeceği konusuna da değinen Kendir, “Bu depremlerin beklenen Marmara depremini tetikleyip, tetiklememesi konusunun tartışılmasını da doğru bulmuyorum. Bu oldukça karışık bir konu. Bu bir anda, bir çırpıda söylenebilecek bir şey değil. Yaşadığımız bu bölgenin olağan deprem aktivitesi içerisinde gerçekleşmiş orta büyüklükteki bir depremdir. Bu normal bir olay. Öncü mü, artçı mı, peşinden büyük bir deprem gelir mi tartışmalarını bir kenara bırakmak ve şehri gerçek olan ve mutlaka yaşanacak olan depreme hazır hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.