Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya: “Yalova’nın huzuru ve güveninin korunması için çalışıyoruz”

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, online olarak gerçekleştirilen asayiş ve güvenlik toplantısında nisan ayında Yalova’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yalova’nın huzur ve güveninin korunması için çalıştıklarını ifade eden Vali Kaya, “Güvenlik güçlerimiz ile birlikte ilimizin, huzurlu ve güvenli bir il olmasını sürdürmek adına hassasiyetle çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 00:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 00:01
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya: “Yalova’nın huzuru ve güveninin korunması için çalışıyoruz”

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen nisan ayı Asayiş ve Güvenlik Toplantısı’nı valiliğin sosyal medya hesabı üzerinden canlı olarak kamuoyu ile paylaştı. Yalova Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Yalova Jandarma Komutanı J. Alb. Ali Naci Binici ve Sahil Güvenlik TCSG -17 Komutanı SG. Gv. Asb. Kd. Üçvş. Eren Deneri’nin de hazır bulunduğu toplantıda ilde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Vali Kaya, ildeki huzur ve güven ortamının korunması için güvenlik güçlerinin var güçleri ile çalıştıklarına vurgu yaptı. 
341 olay gerçekleşti
Yalova’da nisan ayında toplamda 341 olay meydana geldiğine vurgu yapan Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Yalova’da nisan ayında bin 341 olay meydana geldi. Bu olaylara karışan ve güvenlik güçlerimizce yakalanarak mahkemeye sevk edilen 30 şahıs tutuklandı. 16 şahıs hakkında da adli kontrol tedbiri uygulandı. Bu konuda ben hem jandarmamızı hem Emniyet Müdürlüğümüzü kutluyorum. İlimizde meydana gelen olayların yüzde 98’i aydınlatıldı. Aranan şahısların yakalanmasını özellikle çok önemsiyorum. Toplamda 228 şahıs yakalandı. Bunların 84’ü tutuklandı. Bu konudaki çalışmamızı da hassasiyetle sürdüreceğiz” dedi.
“Hırsızlık olaylarının yüzde 63’ü aydınlatıldı”
Yalova’da meydana gelen hırsızlık olayları hakkında da verileri canlı yayında kamuoyu ile paylaşan Vali Kaya, “İlimizde 44 hırsızlık olayı yaşandı. Bunların yüzde 73’ünü aydınlattık. Failleri ele geçirildi. 19 dolandırıcılık olayı gerçekleşti. Bu olayların da yüzde 63’ü güvenlik güçlerimiz tarafından aydınlatıldı. Toplamda 23 şahıs yakalandı. Son günlerde ilimizde arsa dolandırıcılığı meselesi gündeme gelmişti. Bu konuda da Tapu ve Kadastro Müdürlüğündeki personellerimizin dikkati olayın faillerinin yakalanmasını sağladı” diye konuştu.
Kumara izin verilmedi
Kumar oynatılması ve oynanmasına yönelik yapılan çalışmaların bilgilerini de paylaşan Vali Kaya, “Yalova güvenli bir kent. Dolayısıyla umuma açık yerlerin denetimlerine de ağırlık veriyoruz. Bu denetimlerde suça karışanlar hakkında da gerekli işlemleri gerçekleştiriyoruz. Nisan ayı içerisinde kumar oynattığı tespit edilen 2 iş yeri hakkında işlem yapıldı. Ayrıca kumar oynadıkları tespit edilen 11 şahsa da idari para cezası uygulandı. Kumar oynatan işletmeler de geçici süre ile kapatıldı” şeklinde konuştu.
27 silah ele geçirildi
Yapılan denetimler, arama ve operasyonlarda il genelinde 27 silah ve bu silahlara ait mermiler de ele geçirildi. Vali Kaya bu rakamları ise, “İlimiz genelinde yapılan denetimlerde 27 silah, ruhsatsız tabanca, kurusıkı tabanca, av tüfeği ve bu silahlara ait mermiler yakalandı” sözleri ile özetledi.
Kadına şiddete göz açtırılmıyor  
Yalova’da kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında güvenlik güçlerinin özenli ve titiz bir çalışma ortaya koyduklarını ifade eden Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “6284 sayılı ailenin korunması ve kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik kanun kapsamında da çalışmalarımızı hassas bir şekilde yürütüyoruz. Geçen ay ilimizde 268 olay meydana geldi. Bu olaylara karışan şüphelilerin de tamamı yakalandı. Mağdurların korunmasına yönelik 5 şüpheli şahıs hakkında ise elektronik kelepçe uygulanası gerçekleştirildi” dedi.
2 bin 600 kaçak emtia ele geçirildi
Kaçakçılık olaylarıyla da kararlılıkla mücadele ettiklerini dile getiren Vali Kaya, “Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele konusunda da ilimizde 5 kaçakçılık 4 mali suç olmak üzere toplamda 9 olay yaşandı. Bu olaylara bağlı olarak 40 şüpheli yakalandı. Bu şüphelilerden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olaylarla ilgili 2 bin 600 adet kaçak emtia ele geçirildi” diye konuştu.
Terör örgütleri ile mücadele kararlılıkla sürüyor
Yalova’da terör olaylarına yönelik çalışmalara da kararlı bir şekilde devam ettiklerini ifade eden Kaya, bu konudaki verileri ise şu sözlerle paylaştı; “Terörle mücadele kapsamında da çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Silahlı terör örgütü kurma, yönetmek ve üye olmak, terör örgütü propagandası yapmaya yönelik toplam 5 olay gerçekleştirildi. Bu olaylar kapsamında 9 şahıs hakkında adli işlem gerçekleştirildi. DEAŞ terör örgütü ile ilgili 8 şahıs hakkında da işlem yaptık.”
2 kilogram uyuşturucu ele geçirildi
Uyuşturucu ile mücadele anlamında çok sıkı bir çalışma sürdürüldüğünü dile getiren Vali Kaya, bu anlamda 165 şüpheli şahıs yakalandığını dile getirdi. Vali Kaya gerçekleştirilen çalışmaların rakamlarını ise, “Narkotik suçlarla mücadele kapsamında yaptığımız çalışmalar sürüyor. Nisan ayında bu anlamda 150 tespitte bulundu güvenlik güçlerimiz. Bu çerçevede 165 şüpheli şahıs yakalandı. 13 şüpheli şahıs tutuklandı. Yapılan bu çalışmalarda da 2 kilogramı aşkın uyuşturucu madde ve 136 adet uyuşturucu hap ele geçirildi” sözleri ile paylaştı.
Siber suçlarla kararlı mücadele
Sosyal medyanın fikirlerin özgürce ifade edildiği mecralar olduğuna dikkat çeken Vali Kaya, bunu yaparken suç unsuru barındırılmaması gerektiğinin altını çizdi. Bu anlamda da çalışmalar yaptıklarına değinen Vali Kaya, “Siber suçların artışını da bu süreçte gözlemliyoruz. Nisan ayında 46 tespitimiz oldu. Yapılan bu tespitlerin yüzde 96’sını aydınlatmayı başardık. Faillerini de ekiplerimiz yakaladı. Sosyal medya yoluyla işlenen suçlar kapsamında toplamda 5 şahsa işlem gerçekleştirildi. Sosyal medya insanların düşüncelerini özgürce paylaştığı mecralardan birisi. Ama bu düşüncelerin suç içerikli olmaması da son derece önemli. Bu anlamda da takiplerimiz ısrarlı bir şekilde sürecek” dedi.
Okul çevrelerinde kuş uçurulmuyor
Asayiş ve güvenlik toplantısında okul çevrelerinin güvenliğine ayrı bir parantez açan Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Okullarımızın çevresi sık sık denetleniyor, denetlenecek. Çocuklarımızın suçtan korunması önceliklerimiz arasında. Bu anlamda 68 personelimizi görevlendirdik. 10 tane okul kolluk görevlimiz var. Toplamda 58 eğitim koordinasyon görevlimiz var. Bu ekiplerimiz her zaman okul yöneticilerimizle iş birliği içerisinde gerekli denetimleri gerçekleştiriyorlar. Okul çevreleri her zaman ekiplerimizin denetimi altında” diye konuştu.
Toplantıda Yalova Emniyet Müdürü Salih Gözüm, Yalova Jandarma Komutanı J. Alb. Ali Naci Binici ve Sahil Güvenlik TCSG -17 Komutanı SG. Gv. Asb. Kd. Üçvş. Eren Deneri de söz alarak kurumsal olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştılar.
 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.