Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “İstiklal Marşı bu toplumun milli mutabakat metnidir”

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 07:01
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 07:01
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “İstiklal Marşı bu toplumun milli mutabakat metnidir”

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Kurtuluş Savaşı’nın amacını ve ruhunu, milletin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 103. yıl dönümünde, bu eşsiz eseri bizlere armağan eden vatan şairimiz Mehmed Akif Ersoy’u rahmetle anıyor, istiklal ruhumuzun ebedileştiği İstiklal Marşımızın milletimiz var oldukça okunmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
“Kıymetli hemşehrilerim” diyerek mesajına devam eden Vali Kaya, “İstiklale susamış bir milletin, bizzat cephede bedelini ödeyerek ve cesurca emperyalizme karşı durarak, ‘bu topraklar ve bu vatan bizimdir’ iradesinin mısralara dökülmüş somut hali İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşı bu toplumun milli mutabakat metnidir. Merhum Mehmed Akif Ersoy’un Türk milletinin milli manevi tüm değerlerini açık biçimde işlediği bir metin olarak İstiklal Marşı sadece kurtuluş mücadelesi dönemi şartlarının ruhunu değil aynı zamanda gelecek nesillerin, vatan, bayrak, devlet ve manevi değerler söz konusu olduğunda nerede durması gerektiğini işaret eden, ebedileşmiş bir marştır. Marş yazılması teklifi kendisine götürüldüğünde, ‘ben bu metni milletimize ve kahraman ordumuza’ hediye ettim diyerek büyük bir alicenaplık gösteren merhum Mehmed Akif Ersoy, özellikle genç nesillere çok önemli bir işaret fişeği ve yol haritası bırakmıştır. Merhum Akif, İstiklal Marşı’nın hemen başında genç nesillere ‘Korkma!’ şeklinde hitap ederek milletin inanç ve azminin her türlü korkunun ve yılgınlığın üzerinde olduğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı’nın ilerleyen kısımlarında ‘medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’ ifadesini kullanırken de Anadolu topraklarına haince işgale gelen ve milletin varlığına kast eden batılı emperyalistlerin artık insanlığa yeni bir medeniyet ufku üretemeyeceğini, büyük Türk milletinin kendi inanç ve kültür dünyasında ürettiği değerlerin bütün dünyaya bir medeniyet ufku ve vizyonu sunacağını teyit altına almıştır. ‘Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ ifadeleriyle de Türk milletinin geleceğe ancak inançlarına, milli ve manevi değerlerine yaslanarak ayakta durabileceğinin işaretlerini kayıt altına almıştır. İstiklal Marşımız, resmî törenlerimizde yalnızca iki kıtasını okumakla anlaşılabileceğimiz bir metin değildir. Marşın on kıtasının tamamı özellikle gençlerimiz tarafından dikkatlice okunmalı, merhum Mehmed Akif’in metne yüklediği o büyük mana alemi titiz bir yaklaşımla incelenmelidir. Bu topraklara mahsus değerlerin büyük bir ihtimamla işlendiği İstiklal Marşımız belki de yüzlerce tarih ve düşünce kitabının özü konumundadır. Bu noktada özellikle genç kardeşlerimize İstiklal Marşımızı büyük bir titizlikle baştan sona okumalarını tavsiye ediyorum. Orada dedelerinin hangi şartlarda bu vatanı bizlere emanet ettiğini, bu büyük milletin hangi mücadeleler içinden geçerek bugünlere geldiğini, emperyalistlerin Türkiye üzerindeki emellerinin hiçbir zaman sona ermeyeceğini, mili ve manevi değerlerimizin bizleri bir arada tutan yegâne tutkal olduğunu yakinen idrak edeceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.