Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca uyardı: Süper enfeksiyona karşı dikkatli olun ! Kış geldi enfeksiyona dikkat...

Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, ebeveynleri çocuklara karşı “süper enfeksiyon” konusunda uyardı. Süper enfeksiyonun kış aylarında özellikle çocuklarda sıklıkla görülen nezle ve grip gibi mevsimsel hastalıkların başka virüslerle birleşerek salgın seviyesine yükselmesiyle oluştuğunu dile getiren Arıca çocukların korunması gerektiğine dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 16.09.2023 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.09.2023 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca uyardı: Süper enfeksiyona karşı dikkatli olun ! Kış geldi enfeksiyona dikkat...

Çocukta enfeksiyon varsa okula gönderilmemeli”

Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Vefik Arıca süper enfeksiyona çok dikkat edilmesi gerektiğini özellikle vurguladı. Okul döneminin açılmasıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da süper enfeksiyonun görülebileceğini belirten Arıca, "Süper enfeksiyon, okulda çok sıklıkla ve hızlı bir şekilde yayılarak oradan ailelere, çocuklara, öğretmenlere ve tüm topluma yayılmasıdır. Eğer bir çocukta enfeksiyon var ise en az 5 gün okula gitmemesi gerekiyor. 5 gün boyunca dinlenmeli, ilaçlarını kullanmalı, tamamen enfeksiyon taşıyıcılığı geçtikten sonra doktor kontrolünde okula gidebilir. Yoksa süper enfeksiyonlar bu dönemlerde çoğalabilir." diye konuştu. 
“Hekim kontrolü olmadan antibiyotik alıp çocuklarımızı zehirlemeyelim”
Ailelerin, hasta olduğunu düşündükleri çocuklarını okula göndermemesi gerektiğinin altını çizen Arıca, çocuklara bol sıvı takviyesi yapılmasını ve yüksek proteinli düşük karbonhidrata sahip besinler verilmesini önererek okuldaki öğretmenleri de sınıfları sık sık havalandırılması konusunda uyardı. Hijyen konusunda çocuklar için önemli açıklamalarda bulunan Arıca şu ifadeleri kullandı: "Öğretmenlerimiz, öksüren, hapşıran veya enfeksiyonu olan öğrenciyi aileye bilgi vererek en az 5 gün okula gönderilmemesini sağlamalı. Süper enfeksiyon, iki veya daha fazla virüsün bir araya gelmesiyle vücuttaki bağışıklık sisteminin de düşmesiyle çocukta oluşabilecek olan viral enfeksiyonlardır. Tabi virüs enfeksiyonlarının üzerine bir de bakteri eklenebilir. Dikkat edilmesi gereken konu viral enfeksiyonlarda antibiyotikler kullanılmaz. Hekim kontrolü olmadan antibiyotik alıp çocuklarımızı zehirlemeyelim. Genelde süper enfeksiyonlar solunum yoluyla, hapşırma ya da temas yoluyla ve elin iyi yıkanmamasıyla geçer. Ailelere önerimiz çocukların ellerini sık sık sabunla yıkamalarını sağlamaları ve o dönemde çocuklarını okula göndermemeleri gerekiyor. Hijyen çok önemli. Öksüren bir çocuk tüm sınıfı aynı anda enfekte edebilir."
M. Tunç Tanrıverdi 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.