Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Üniversitesi Rektörü Bahçekapılı müjdeyi verdi; “Etibank arazisi üniversiteye geçti”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova açısından çok önemli 2 konu hakkında müjde verdi. Rektör Bahçekapılı, Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yalova Üniversitesi arasındaki afiliasyonun mart ayında imzalanacağını duyurdu. Bahçekapılı, Etibank arazisinin de üniversiteye devrinin gerçekleştiğini kamuoyu ile paylaştı

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2024 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2024 17:34
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Üniversitesi Rektörü Bahçekapılı müjdeyi verdi; “Etibank arazisi üniversiteye geçti”

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Lova Otel’de gerçekleştirilen Yalova Üniversitesi Değerlendirme Toplantısı’nda basın mensupları ile bir araya geldi. Rektör Yardımcılarının da hazır bulunduğu toplantıda üniversitede yapılan çalışmalar, öğrenci sayıları, süren fakülte çalışmaları ve bundan sonra açılacak fakültelerle ilgili kapsamlı bilgiler paylaşan Bahçekapılı, uzun süreden beri beklenen Etibank arazisinin üniversiteye devri konusunda da müjde verdi.

Arazinin üniversiteye geçtiğini ve burada bir kongre merkezi yapacaklarını ifade eden Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, “Etibank arazisi nihayet Yalova Üniversitesi’ne geçti. Bu anlamda AK Parti Milletvekillerimiz Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol’a teşekkür ediyorum. Bu konuda büyük emekleri oldu. Bu araziyi devraldık. Burada önemli bir projemiz var. Burada üniversiteye odaklı, şehrin gerçeklikleri ile de uyumlu, içerisinde eğitsel yapı olmak kaydı ile yani kongre merkezi gibi yapıları barındıracak şekilde bir çalışma yapacağız. Bu çalışmayı seçimden sonra yapmayı planlıyoruz. Burası ile birlikte üniversitemizin alt tarafında yer alan arazide de yine bir çalışma yapılacak. Etibank Tesislerinin bize tahsis edilen bölümü ve üniversitemizin alt tarafında yer alan araziyi ilimize yakışacak bir şekilde değerlendireceğiz” dedi.
 

“Afiliasyon mart ayında imzalanır”

Toplantıdaki Yalova açısından çok büyük önemi olan bir diğer konu ise afiliasyon sürecinin tamamlanması müjdesi oldu. Afiliasyonun mart ayında imzalanacağını dile getiren Rektör Bahçekapılı, “Afiliasyon süreci devam ediyor. Biz göreve geldiğimizde rekor bir alım yaptık. Kadromuzun yüzde 50’sini hastaneye verdik. 20’nin üzerinde hekim hastanede görev yapıyor. Şu anda ihtiyaç duyulan birçok alanda hekimlerimiz Yalova’ya hizmet veriyor ve çok önemli ameliyatları da gerçekleştiriyorlar. İlimizdeki vatandaşlarımız birçok alanda başka illere gitmek zorunluluğundan kurtulmuş durumda. Bu sayı afiliasyon tamamlandığında 45’e çıkacak. Bunu afiliasyon sürecine hazır olmak adına yaptık.

Afiliasyon süreci ile ilgili bir yönetmelik çalışması yapılıyordu. Bu yönetmelik yayınladı. Cumhurbaşkanımız Yalova’da Sağlık Bakanı ile de görüştü. Ardından yönetmelik yayınlandı. Yani Bakanlık tarafı da üniversite tarafı da tamamlanmış oldu. Artık afiliasyona hazırız. Biz mart ayı gibi bir aksilik olmazsa afiliasyonun imzalanmasını bekliyoruz” diye konuştu.
 

“2 çuval yolsuzluk dosyası ile devraldım”

Yalova Üniversitesi’nin kendisinin göreve gelmesinden sonra geçen 22 aylık süreçte çok ciddi bir yol aldığını üniversiteyi hangi şartlarda aldığını örnekleyerek anlatan Bahçekapılı, “Kendi içerisinde yaşadığı sorunlar, FETÖ tartışmaları, iç çekişmeler nedeni ile yıpranmış bir üniversite devraldık. Ben üniversiteyi vali, emniyet müdürü ve 2 çuval dolusu da yolsuzluk dosyası ile devraldım.

Bir tarafta devasa bir borç, diğer tarafta eğitsel konulardaki ihtiyaçlar vardı. Üniversitenin 4 yıl önceki bütçesi 44 milyarken, 22 milyara düşmüş düşünebiliyor musunuz. Bu yıl 460 milyar TL bütçemiz var bizim. Üniversitenin 22 ayda geldiği noktayı fark edin diye bunları sizinle paylaşıyorum” şeklinde konuştu.
 

“Türkiye’de ilk olacak”
Yalova Üniversitesi, Yalova Valiliği ve Yalova AFAD ile birlikte ülkede ilk olacak bir proje için ortak çalışma başlattı. Bu proje ile ilgili bilgileri de basın vasıtası ile Yalova kamuoyuna duyuran Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, “Yine Türkiye’de ilk olacak bir projeyi Yalova AFAD ve Yalova Valiliği iş birliği ile hayata geçirmek için çalışıyoruz. Deprem, su altı ve yangın tatbikatlarının yapılabileceği bir eğitim merkezi kuracağız. 25 milyon TL’lik bir projeden bahsediyoruz. Bizim yer desteğimiz ve AFAD’ın da maddi desteği ile hayata geçiyor bu proje. Şu anda 1. etabı tamamlandı” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.