Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Ozan Burak Cangir'den korkutan açıklama: Depremler devam edebilir

Yalova merkezli dünkü 3.5'lik deprem, Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Ozan Burak Cangir'i endişelendirdi. Cangir, yaptığı açıklamada, "Bu fay hattında depremlerin devam edebileceği endişesini taşıyoruz" dedi

Haber Giriş Tarihi: 20.03.2024 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 13:43
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Temsilcisi Jeoloji Mühendisi Ozan Burak Cangir'den korkutan açıklama: Depremler devam edebilir

Yalova’da ciddi bir panik ve tedirginliğe yol açan 3.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilciliği’nden de bir açıklama yapıldı. Bu hatta ciddi bir stres birikimi yaşandığını ifade eden Jeoloji Mühendisi Ozan Burak Cangir hatta başka depremlerin olabileceği endişesini de yaşadıklarını söyledi. Cangir, açıklamasında, “Yalova merkezli, Marmara Denizi açıklarında 20.03.2024 tarih, yerel saatle 09:21’de meydana gelen deprem ile ilgili Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova İl Temsilciliği olarak bilgilendirme metni aşağıda özetlenmiştir.

Merkez üssü Yalova ili, Marmara açıklarında Marmara Denizi’nde meydana gelen depremin büyüklüğü Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından sonucu 3.7 (Ml) - 3.5 (Mw) büyüklüğünde, yaklaşık 4 km derinliğinde meydana gelmiştir. Söz konusu deprem Kuzey Anadolu Fay Zonunun (KAFZ) Adalar segmentinin 5.0 km güneyinde meydana gelmiştir. Beklenen Marmara depremi de bu bölgede beklenmektedir. Fay sisteminin oluşturduğu deformasyon alanı içindeki bir hareket olduğunu düşünmekteyiz. Depremin de bu segment ile ilişkili olduğu kanaatindeyiz.

Söz konusu segmentin stres biriktiren bir fay zonunda yer aldığı bilinmektedir. Bu sebeple devamının olabileceği yönünde endişelerimiz mevcuttur. Bu bölgede yer alan yerleşim birimleri ve ilimiz Yalova’nın deprem için hazırlıklarını hız kesmeden devam etmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.