Hava Durumu

Yalova TEMA'dan İkizköylülere destek ziyareti

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği, Akbelen Ormanı’nı kömür madenciliğine karşı korumak için iki yılı aşkın süredir nöbet tutan İkizköylülere destek ziyaretinde bulundu. TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, “Akbelen Ormanı, ağaç kesimine rağmen hâlâ canlılık ve çeşitlilik barındırıyor. Bölgedeki orman, ekosistem, su ve üst toprak korunmalı” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 07.09.2023 09:18
Haber Güncellenme Tarihi: 07.09.2023 09:18
https://www.yalovahayat.com/
Yalova TEMA'dan İkizköylülere destek ziyareti

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği üyelerinden oluşan bir heyet Akbelen Ormanı’nı kömür madenciliğine karşı korumak için iki yılı aşkın süredir nöbet tutan İkizköylülere destek ziyaretinde bulundu. Ziyaret sırasında konuşan TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir, “Termik santraller yıllardır bölgenin havasını, suyunu ve toprağını kirletiyor. İkizköylüler, Akbelen Ormanı'nın yok edilmesine karşı uzun süredir nöbet tutuyor. Hukuk mücadelesi yürüterek ormanlarını ve köylerini korumaya çalışıyor. Akbelen Ormanı’nın da bulunduğu bölgede ağaç kesilmesinin önünü açan orman tahsis izninin iptaline yönelik dava açılmıştı. Dava sürecinde yürütmeyi durdurma kararı verildi ancak bu süreçte hazırlanan üçüncü bilirkişi raporunun ardından yürütmeyi durdurma kararı kaldırıldı. Akbelen Ormanı korumasız bırakıldı” dedi.

İlginizi Çekebilir... Tayland'dan Türkiye'ye uzanan bir aşk hikayesi! Tayland'dan Yalova'ya yabancı gelin

“Kanun korumazsa maden yaşatmaz”
Geçen temmuz ayında ormanda yapılan ağaç kesimi nedeniyle büyük üzüntü içerisinde olduklarını belirten Demir, “İklim kriziyle mücadelede ormanların, doğal alanların ve iklimin korunması çok önemli. Akbelen Ormanı, ağaç kesimine rağmen hâlâ canlılık ve çeşitlilik barındırıyor. Bölgedeki orman, ekosistem, su ve üst toprak korunmalı. Ormanı madencilik faaliyetlerine açan izin iptal edilmeli. Ayrıca biz de TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak ormanlarımızın yasalarla korunması gerektiğini düşünüyor, ‘Kanun korumazsa maden yaşatmaz’ diyoruz” şeklinde konuştu. 
Demir, Akbelen Ormanı'nın doğa ve insan yaşamı için önemini vurgulayarak TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği adına tüm yetkililere çağrıda bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.