Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova OSB’de sektörel iş birliği toplantısı yapıldı

Yalova Makine İhtisas OSB, sektör temsilcileri ile sektörün ihtiyaç duyduğu elemanları yetiştirecek olan eğitimin üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. Sektör temsilcileri sorunları ve taleplerini Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz’e aktarma fırsatı yakaladılar

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 16:35
Kaynak: Hilal Baldemir
Yalova OSB’de sektörel iş birliği toplantısı yapıldı

Mesleki ve Teknik Eğitimde Sektör İşbirliği Toplantısı, Yalova Makine İhtisas OSB ev sahipliğinde OSB Konferans Salonu’nda düzenlendi. Toplantıya Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, Yalova İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir ve Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ile davetliler ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Yalova kabına sığmayacak şekilde büyüyor ve genişliyor. Mevcuttaki meslek liselerimizin yapılanmasını yeniden gözden geçirmek istiyoruz. Sektörün tam anlamı ile ihtiyacını giderecek bir yapıya kavuşturmamız şart” dedi.

Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın ardından söz alan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz ise mesleki ve teknik eğitimi alarak her yıl mezun olan 200 binin üzerinde öğrencinin sektörle buluşmasını sağlamak adına düzenlenen bu tip toplantıların taşıdığı öneme vurgu yaptı. Yalova Makine İhtisas OSB ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı ile bu sorulara cevap arayacaklarını vurgulayan Karagöz, “Genel Müdürlük olarak 3 bin 400’ün üzerinde okulla faaliyet gösteriyoruz.

Ortaöğretim düzeyinde 1 milyon 600 binin üzerinde öğrencimiz var. Toplamda 130 bin öğretmenle faaliyet gösteriyoruz. Meslek Yüksekokullarında ise 1 milyonun üzerinde öğrencimiz var. Her yıl 200 binin üzerinde mezun veriyoruz. Hepsini dahil ettiğimizde mesleki ve teknik eğitimde öğrenim gören öğrenci sayımız 2,5 milyona yakın.

Diğer yandan baktığımızda yıllık 200 binin üzerinde verdiğimiz mezun sektörün ihtiyacını karşılamıyor. Burada, sanayicilerimiz, yatırımcılarımız, girişimcilerimiz ve iş adamlarımız bize ciddi bir yetişmiş elaman sıkıntısı çektiklerini ifade ediyorlar. Yatırım yapmak isteyen nice sanayicimiz bu nedenle yatırımını bile beklemeye alıyor. Farklı işgücü arayışlarına gitmek zorunda kalıyorlar. O halde bir şey yanlış gidiyor. Mezun olan bireylerin iş hayatına geçişinde arzu edilen güçlü ilişki istenen noktada değil. Sizlerle birlikte bu soruların cevaplarını arıyoruz” diye konuştu.

Toplantıya katılan sektör temsilcileri toplantı boyunca sırayla söz alarak mesleki ve teknik eğitimden beklentilerini, bu eğitimi alan öğrencilerin sektörde istihdamının arttırılması gibi konularda görüş, öneri ve taleplerini dile getirdiler.
Toplantı sonrasında Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir de Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz’e OSB’de gelinen nokta hakkında bilgiler verdi.

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.