Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe: "Yeni müfredat öğrenciyi merkeze alıyor"

Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe 2024/2025 Eğitim ve Öğretim yılında uygulanmaya başlayacak olan yeni eğitim müfredatının öğrenciyi merkeze aldığını dile getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 03.07.2024 16:44
Haber Güncellenme Tarihi: 03.07.2024 16:44
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe: "Yeni müfredat öğrenciyi merkeze alıyor"

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli"ni yeni eğitim müfredattı önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı başında uygulanmaya başlanacak. İlk etapta okul öncesi, 1'nci, 5'nci ve 9'ncu sınıflarda uygulanacak olan müfredatla ilgili Yalova'da da hazırlıklar devam ediyor. Yeni müfredatın uygulanması süreci ile ilgili bilgi veren Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, "Bakıldığında yeni müfredat okul öncesinde, 1-5 ve 9'ncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak. O nedenle de bu sınıflara derse girecek olan öğretmenler yeni müfretatla ilgili eğitimden geçirilecekler. Müfredatın felsefesi öncelikle öğretmenlere anlatılacak. Gerçi yeni müfredatın felsefesini halkımızın da iyi bir şekilde anlamasına ihtiyacımız var. Yeni müfredat herşeyden önce eğitim ve öğretim sistemimize çok ciddi bir sadeleştirme getiriyor. Müfredatta tekrar eden yüzde 30, yüzde 35'lik kısım artık çıkartılmış olacak. Bu sayede zaman kaybının da önüne geçilmiş olacak." dedi.
Sadeleştirilmiş ve gereksiz zaman kaybından arındırılmış yeni müfredatın öğrenciyi daha çok merkeze alan bir eğitim modeli olduğunu da vurgulayan Akmeşe, "Müfredatın sadeleştirilmesi ile 5 bileşen olarak ifade edilen öğrenim durumlarının öğrenciyi merkeze alacak şekilde tasarlandığını net olarak söylemek mümkün. Elbette müfredatın içeriği kadar bunun ne kadar sahiplenildiği, ne kadar anlaşıldığı ve ne kadar doğru uygulandığı ile ilgili de doğru sonuca ulaşılabilir. Biz şu anda bakanlığımızın talimatları ile yeni müfredatın Türkiye Yüzyılı Öğrenim sürecinde en iyi şekilde anlaşılması ve uygulanması için çalışmalarımızı yapıyoruz. "diye konuştu.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.