Hava Durumu

Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir: "Makine sektörü sanayi üretiminde lokomotif rol oynuyor "

Türk makine imalat sektörü, 2022 yılında Türkiye ekonomisine büyük katkı sağladı. Sektör, 54 bin 753 girişim, 481 bin 467 istihdam, 785 milyar TL ciro, 195 milyar TL katma değer, 25,5 milyar dolar ihracat, 38 milyar dolar ithalat, 60 milyar dolar pazar ve 2,7 milyar TL AR-GE harcaması gerçekleştirdi

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 00:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 00:19
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir: "Makine sektörü sanayi üretiminde lokomotif rol oynuyor "


Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, sektörün sanayi üretim artışındaki lokomotif rolünü vurguladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, makine imalat sektörü 2022 yılında bir önceki yıla göre ciroda yüzde 25,6, ihracatta yüzde 18,4, ithalatta yüzde 19,8, pazarda yüzde 19,2 ve AR-GE harcamasında yüzde 13,5 artış gösterdi. Sektör, sanayi üretim endeksinde de yüzde 20,7’lik bir büyüme kaydetti.
Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, makine imalat sektörünün Türkiye ekonomisi için stratejik bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Türk makine imalat sektörü, sanayi üretim artışındaki lokomotif sektörlerden biri olma istikrarını koruyor. Makine İhtisas OSB ve Endüstri Bölgeleri yaygınlaştıkça, ayrıca buna makine ihtisas serbest bölgeler de eklendikçe bu yükseliş trendi güçlenerek artmaya devam edecektir” dedi.
Özdemir, Yalova Makine OSB’nin de makine imalat sektörüne katkı sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, “Yalova Makine OSB, makine imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu altyapı, teknoloji, eğitim ve destek hizmetlerini sunarak sektörün rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. OSB’mizde yer alan firmalar, hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda kaliteli ve yenilikçi ürünler üreterek sektörün gelişimine katkı sağlıyorlar” diye konuştu.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.