Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Makine OSB’de çarklar hızla dönmeye devam ediyor

Yalova Makine İhtisas OSB bünyesinde üretim yapacak olan 5 yeni fabrikanın toplu temel atması düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2023 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova Makine OSB’de çarklar hızla dönmeye devam ediyor

Yalova Makine İhtisas OSB ülkemizin ve ilimizin ekonomisine, istihdamına ve ticari hayatına güç verecek 5 yeni fabrikayı daha bünyesine kattı. Üretimlerini Yalova’da ki OSB alanında yapacak olan Çandıroğlu Makina Vinç İnş. Nak. Mad. San. Tic. A.Ş., DTM Elektro Teknik San. Tic. A.Ş., Enerji İnşaat Trafik Elektrik San. Ve Tic. Ltd. Şti., İzistanbul Elektrik Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti., Özdemir Müşavirlik Mühendislik İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. firmalarının toplu temel atma töreni il protokolünün yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Temel atma törenine Yalova Valisi Muammer Erol’un yanısıra Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Ak Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, AK Parti Yalova İl Başkanı Umut Güçlü ve il protokolü katıldı.

“Her fabrika bir kaledir”

Programda bir konuşma yapan Yalova Makine OSB Yönetim kurulu başkanı Direnç Özdemir her fabrikanın bir kale olduğuna vurgu yaptı. Yıl sonuna kadar 20’ye yakın fabrikanın daha temel atmasının gerçekleştirileceğini de ifade eden Özdemir, “Temel atma törenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yıl geçen yıldan farklı olarak gruplar halinde toplu temel atmalar yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte temel atma törenlerini gruplar halinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Sanayimiz uyguladığımız milli teknoloji hamlemiz sayesinde gerek yerli otomotivimiz ve gerekse savunma sanayine yönelik ürettiğimiz SİHA’larla, İHA’larla ve diğer tüm yenilikçi teknolojik ürünlerimizle tam bağımsız Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaşıyor ve her fabrika bir kaledir sözünü perçinliyoruz. Altyapı ve üstyapı çalışmalarımızla birlikte üretim tesisi kurulumlarımız da hız kesmeden devam ediyor" dedi.


“Üretim Tesislerimiz Yalova’mıza ve ülkemize hayırlı olsun”
Özdemir konuşmasının devamında, “Temelini attığımız her üretim tesisi TSE Yeşil Bina kriterlerine göre inşa ediliyor. Ayrıca her bir üretim tesisimiz Anadolu 5.0 adını verdiğimiz mimari konseptimize göre projelendirilerek oluşturuluyor. Yeşil ve aynı zamanda estetik binalar dizayn ediyoruz. Bizim amacımız sıradan bir sanayi bölgesi meydana getirmek değil, 21.yüzyıla yakışır yeni nesil bir yaşam alanı oluşturmak. Ağustos ayında da temel atmalarımız devam edecek ve bugün temeli atılan yapılarımız 2024 baharında üretime geçerek yeni istihdam alanları oluşturacak. Bizlere sürekli desteklerini hissettiren tüm Yalova ve Çiftlikköy halkına, katılan katılamayan ama kalbi bizimle çarpan herkese şükranlarımı sunuyorum. Üretim Tesislerimiz Yalova’mıza ve ülkemize hayırlı olsun.

Yalova Makine İhtisas OSB’de beş yatırımın daha temel atma töreni gerçekleştirildi. Yalova Valisi Muammer Erol ve il protokolünün katılımı ile gerçekleşen temel atma töreni ile Yalova OSB’de çalışmalar hız kesmeden sürüyor” sözlerine yer verdi.
“Her temel atma heyecanımızı arttırıyor”

Özdemir’in ardından söz alan AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol ise her temel atmanın heyecanlarını bir kat daha arttırdığını söyledi. Akyol konuşmasında, “Bugün burada ülkemizin örnek OSB’lerinden birisi olan Yalova Makine İhtisas OSB içerisinde 5 fabrikanın temelinin atılması töreninde birlikteyiz. Dünyada sanayileşmenin hız kazandığı bir dönemde Yalova’nın vekilleri olarak OSB’lerimize elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Böyle temel atmalarda heyecanımız ve motivasyonumuz artıyor. Ben burada yatırım yapan tüm sanayicilere ve yarımcılarımıza yürekten teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

“Öncü vizyonu görmekten mutluyuz”

Akyol’dan sonra konuşan Yalova Ak Parti Milletvekili Ahmet Büyükgümüş yeni girişimlerin iş hayatı ile buluşmasına da şahitlik ettiklerini söyledi. Yeşil ekonominin her geçen gün alanlarını genişlettiği ifade eden Büyükgümüş, “Bugün burada 5 yeni fabrikamızın temelini atmak için bir aradayız. Her temel atma, yeni bir vizyonun ortaya çıkmasına ve iş hayatını zenginleştiren girişimlerin başlangıcına tanıklık ediyoruz. Çin'den ülkemize gelen ürünlerin OSB'mizde yerlileştirilecek olması, ülke sanayimiz için büyük bir adım. Ayrıca çevre sistemleriyle ilgili kritik bir yatırımın hayata geçirilmesi ve Yeşil ekonominin önemi vurgulanıyor. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye'de çevre ekonomisi ve döngüsel ekonomi desteklenecek. Yalova Makine OSB'mizde gerçekleşen bu önemli yatırım, gurur kaynağımız. Burada sadece bir fabrika yatırımı yapmakla kalmıyor, yeni nesil bir sanayi ekosistemine dahil oluyorsunuz. Bu ekosistemde finans, bilgi ticarileştirilmesi, eğitim ve iş gücü yetiştirilmesi gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Teknoparkımız ve ilgili kamu kuruluşları, TSE ile birlikte denetim ve izleme faaliyetleriyle sanayicilerimize büyük destek sağlıyor. Değerli başkanımızın paylaştığı verilere göre, burada hayata geçen yatırımlar kilogram başına 7 dolarlık bir ihracat kabiliyetine sahip. Öncü bir vizyonun varlığını görmek bizi mutlu ediyor.” dedi.

“Yeşil OSB Türkiye’de çığır açacak”

Protokolden son konuşan isim ise Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Tahsin Becan oldu. Yalova’daki yeşil OSB Türkiye’de çığır açacağını dile getiren Becan, “ Yalova için gurur duyduğumuz bir OSB. Yalova katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda. O yüzden burada olan fabrikaların her biri birbirinden değerli. Bugün baktığımızda bizim yüksek katma değerli ürünler üretmekten başka şansımız yok. Yalova’daki bu yeşil OSB Türkiye’de bir çığır açacak. Türkiye’nin örnek OSB’si olmayı hedefliyoruz. Bugün burada en önemli alkış yatırım yapan sanayicilerimizin.  Ben onları gönülden selamlıyorum.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Yalova Müftüsü İlyas Yılmaztürk tarafından dua yaptırıldı. Yalova Valisi ve beraberindekilerin butona basması ile birlikte üretimini Yalova’da yapacak olan 5 fabrikanın temeline ilk harç konuldu.


Yalova Makine İhtisas OSB’de Temel Atan Firmaları Yakından Tanıyalım

Çandıroğlu Makina Vinç İnş. Nak. Mad. San. Tic. A.Ş. 1994 yılından beri vinç sektöründe faaliyet gösteren Çandıroğlu Vinç, 250 kg – 200 ton aralığında uluslararası standartlarda kaldırma ve taşıma sistemleri üreterek müşterilerinin vinç ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

DTM Elektro Teknik San. Tic. A.Ş. 1977 yılında kurulmuş olup pano ve termik şalter alanında AB 25A -63A aydınlatma, SP 100A den 160A kadar küçük güç, MP 250A'den 600A kadar orta güç, HP 800A'den 6300A kadar yüksek güç olmak üzere 25A 'den 6300A'e kadar busbar üretimi yapmaktadır.

Enerji İnşaat Trafik Elektrik San. Ve Tic. Ltd. Şti 2004 yılında kurulan Enerji Trafik firması; Trafik Malzemeleri ve Otopark Malzemeleri alanında Trafik yol güvenlik malzemeleri ve otopark malzemeleri ürünlerinin üretimi yapmaktadır.

Özdemir Müşavirlik Mühendislik İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. 2015 yılında kurulan firma yeni nesil akıllı sensörler alanında yerli üretim hava kalitesi ve gürültü kalitesi (PM1, PM2.5, PM10, CO, NO2, NO, O3, SO2, VOC, dB) ölçen çevre izleme sistemi imalatı yapmaktadır.

İzistanbul Elektrik Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti. Lehim alaşımları sektöründe 2001 yılından beri SOLDEX markası adı altında faaliyet gösteren bir yan kuruluş olan İzistanbul Elektrik Elektronik, Otopark Metal Ürünleri ve Bariyer İmalatı sektöründe faaliyet göstermektedir.

Üretim Tesislerinin Temel Atımı Devam Ediyor
Anadolu 5.0 ismini verdikleri mimari konseptte, 260’tan fazla Modern Anadolu mimarisiyle bezenmiş tasarım seçeneği ile katılımcılarına geniş yelpazede üretim tesisi oluşturma imkânı sunan Yalova Makine OSB, 2022’nin ilk çeyreğinde proje süreçleri tamamlanan sanayiciler üretim tesisi inşaatlarına başladı. OSB tarafından, birinci etapta yer alacak tüm katılımcıların da hız kesmeden üretim tesisi inşaatlarına başlayacağı vurgulandı. Ayrıca inşa edilen ve edilecek tüm sosyal donatı ve üretim tesisi inşaatları” Yeşil Üretim” mottosuna uygun olarak projelendirildiği belirtildi. Sürdürülebilir bir dünya için OSB’deki tüm yapıların “TSE Güvenli Yeşil Bina” sertifikasyonuna uygun olarak inşa edileceği aktarıldı.

HABER/Hilal Baldemir

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.