Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova MAG-DER’den öğrencilere uygulamalı eğitim

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, Yalova Birey Okulları 10’uncu sınıf öğrencilerine uygulamalı eğitim verdi.

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2024 04:35
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2024 04:35
Kaynak: Serap Polat
Yalova MAG-DER’den öğrencilere uygulamalı eğitim

Yalova MAG-DER, gönüllü olarak olası doğal afetlere karşı ilk yardım ve afet bilinçlendirme eğitimleri vermeye devam ediyor. Vatandaşlara okullarda, dernek binasında, kurumlarda ve AFAD tatbikat alanında Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği Başkanı Sabri Karaçam, dernek üyeleri: Bülent Gemalmaz ve Hakim Menteş ile Yalova Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde görevli Yangın Eğitmeni Mustafa Öztoprak tarafından teorik bilgiler ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

UYGULAMALAR K77 ENKAZ ALANINDA YAPILDI

Yalova MAG-DER son olarak Yalova Birey Okulları 10’uncu sınıf öğrencilerine coğrafya dersinde işledikleri doğal afetler konusu kapsamında uygulamalı eğitim verdi. Eğitimlere aynı zamanda Mahalle Afet Gönüllüsü olan Coğrafya Öğretmeni Selvi Kazancı da katıldı. Teorik bilgiler dernek binasında verilirken, uygulamalar K77 enkaz alanında yapıldı. Yangın eğitimini Yalova İtfaiyesinden Mustafa Öztoprak teorik ve uygulamalı olarak verdi. İlk yardım eğitimini İlk Yardım Eğitmeni Güzin Mete, telsiz ve enkaz eğitimlerini ise Mahalle Afet Gönüllüler Derneğinin eğitmenleri verdi.

ÖĞRENCİLER YANGIN TÜPÜ KULLANDI

Eğitime katılan öğrenciler, afet psikolojisi ve afetlerin toplum üzerindeki etkileri, küçük gruplarda ilişkiler ve liderlik, temel bina yapısı, yıkım tipleri ve boşluklar, arama kurtarma planlaması, kurtarmanın 5 aşaması, kurtarma alanının tespiti ve değerlendirilmesi, arama kurtarma teknikleri ve güvenliği hakkında bilgi aldı. Ayrıca öğrencilere kuru kimyevi tozlu tüp kullanımı, yangın önleme, yangına ilk müdahale ve yangın çeşitlerine yönelik uygulamalı dersler de verildi.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.