Hava Durumu
hayat bankası

Yalova İmam Şamil Birliği Kafkas Kültürünü ve Tarihini Sürdürme Projesi’nin ilk adımı atıldı

Yalova İmam Şamil Birliği, Kafkas kültürünü gelecek nesile aktarmak adına başlattığı projenin ilk adımlarını attı. Projenin başlangıcı Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Fevziye köyünde gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.09.2023 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.09.2023 13:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova İmam Şamil Birliği Kafkas Kültürünü ve Tarihini Sürdürme Projesi’nin ilk adımı atıldı

Yalova’nın 6 Çerkes köyünden biri olan Fevziye köyünde köy büyükleri ile röportajlar yapıldı ve video kaydına alındı.  Yalova İmam Şamil Birliği, köyün muhtarı Necmi Yüksel ile görüşüp köy hakkında bilgiler aldılar. Fevziye köy muhtarıyla yapılan görüşmenin ardından Türkiye’nin en küçük mescitlerinden biri olarak bilinen Hacı Muratlar Mescidi ile ilgili burada da bir çekim gerçekleştirdiler.     

Yalova İmam Şamil Birliği ekibinden Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cihan Yalvar projenin başlangıç aşamasında: “Projemizin ilk hedefi, ilimizde bulunan Kafkas köylerinin tarihini video kayıtları vasıtasıyla bu kültürü gelecek nesillere aktarmaktır. Yalova’da bulunan Kafkas köylerinde olanlar ile tanışmak hem de Kafkas dernekleri ve köyleri arasındaki irtibatı sağlamak da ikinci hedefimizdir”. İfadelerini kullandı.

Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cihan Yalvar, Soğucak Spor Kulübü Başkanı Oğuz Feyyaz Avarkan, Murat Kefe, Nail Yaren ve Canay Caner’in oluşturduğu proje hem Yalova’yı hem de Yalova’da bulunan Kafkas köylerinin tanıtılması adına önemli bir faaliyet gösteriyor. Projede kayda alınan tüm röportajlar ve görüntüler Yalova İmam Şamil Birliği’nin, Youtube hesabında yayınlanmaktadır

Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.