Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova İlkokulu’nda çiftlik kuruluyor

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar ile İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, ‘Okulda Çiftlik Projesi’ kapsamında Yalova İlkokulu’nda sürdürülen çalışmaları yerinde inceledi.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 12:42
Kaynak: Serap Polat
Yalova İlkokulu’nda çiftlik kuruluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle "Mucize görmek istersen bir tohum ek!" sloganı ile başlatılan "Okuldaki Çiftlik" projesinin ilk adımı geçtiğimiz ay fidan dikme etkinliği ile başladı. Proje kapsamında okul bahçesinde öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenecekleri meyve bahçesi, sera ve tavuk kümeslerinin kurulduğu proje sürecini yerinde inceleyen Yalova İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras, okul yönetiminden bilgi aldı. 

Okul bahçesinde sera kurulacak

Proje kapsamında okulların ana giriş kapılarına 3x1 metre ebatlarında tabela asılarak projenin bilinirliği sağlanacak. Öğrencilere temel tarım bilgilerinin aktarılması için ders planları hazırlanacak. Kuramsal ve uygulamalı dersler konu uzmanı ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler tarafından verilecek. Öğrencilere yönelik temel tarım bilgilerini içeren el kitabı hazırlanacak. Okullarda kurulacak tarım kulüplerinde öğrencilerin saksılarda tohum ekerek fide yetiştirmeleri sağlanacak, tohumdaki sırrı keşfetmelerine destek olunacak. Okul bahçelerinde çocuklarımızın domates, salatalık, kıvırcık, mevsimlik sebzeler gibi bitkilerin yetiştirilme aşamalarını uygulamalı öğrenmelerine doğal ortam oluşturacak olan seralar kurulacak. Buralara öncelikle öğrencilerin tarım kulüplerinde yetiştirdikleri fidelerin dikilmesi sağlanacak. 5x12 metre ebatlarında kurulacak naylon malzemeden kurulacak seralar sayesinde iklim koşullarından bağımsız olarak üretim imkânı sunulacak.

Okul bahçelerine kümesler yerleştirilecek 

Okul bahçelerinin ağaçlandırılması amacıyla fidan dikimi yapılacak. Dikimi yapılan her fidanın altına çocukların isimlerinin yazılı olduğu isimlikler sabitlenecek. Fidanlara yapılacak bu isimlendirmeyle projenin öğrenciler tarafından sahiplenilmesi sağlanacak. Sağlıklı beslenmede yumurtanın yeri ve önemi konusunda öğrencilere gerekli ve yeterli bilgi verilecek, okulların açılma takvimine göre okul bahçelerine 4 tavuk ve 1 horozun barınabileceği kümesler yerleştirilecek. Okul bahçelerindeki yetişkin ağaçlara Orman Genel Müdürlüğünce sağlanan kuş yuvaları yerleştirilecek. Öğrencilerin kendi el becerileri ile kuş yuvalarını boyamaları ve süslemeleri sağlanarak okulla ilgili aidiyet duyguları güçlendirilecek; sahip çıkma, benimseme ve iyilik yapma duyguları desteklenecek.

Hasat sonrası okullarda kermesler düzenlenecek 

Proje kapsamında çocuklara, projenin adının yazılı olduğu tişörtler dağıtılacak. Ayrıca çocuklardan, yaşadıkları deneyimleri farklı etkinliklerle resim, fotoğraf; şiir, anı, öykü ifade etmeleri istenecek. Okullarda kurulacak meyve bahçelerinin, seraların ve kümeslerin bakım işleri Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler gözetiminde öğrenciler tarafından yapılacak. Öğrencilerin kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveleri tatmaları sağlanacak. Hasat sonrası okullarda kermesler düzenlenerek elde edilen ürünlerin satışı yapılacak. Şenlik havasında gerçekleştirilecek bu kermeslerden elde edilen gelirler, okullar için kullanılmak üzere ayrılacak.

Serap Polat 
 

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.