Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Osman Karakuş “Çölyak hastalığı konusunda toplumun bilinçlenmesi lazım”

Yalova İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Osman Karakuş, Çölyak Hastalığı Farkındalık Haftası dolayısıyla önemli bir mesaj yayınladı. Hastalığın teşhis ve tedavisi hakkında bilgiler veren Karakuş, toplumun bu konuda bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı

Haber Giriş Tarihi: 15.05.2024 05:22
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 05:22
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Osman Karakuş “Çölyak hastalığı konusunda toplumun bilinçlenmesi lazım”

Çölyak Hastalığı Farkındalık Haftası dolayısıyla mesaj yayınlayan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Osman Karakuş hastalık hakkında detayları paylaştı. Bu noktada toplumsal farkındalığın da çok büyük bir önemi olduğuna dikkat çeken Karakuş, bu konuda her yüz kişiden 1’inde bu hastalığa rastlandığına dikkat çekti. Çölyak hastalığının, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli proteine maruz kalma sonucu gelişen, kronik, immün aracılı bir ince bağırsak enteropatisi olduğunu belirten Karakuş, dünya çapında çeşitli etkinliklerle bu konuya dikkat çekildiğini ifade etti.

Hastalığın ince bağırsağı etkilediğini ancak klinik özelliklerinin çok geniş olduğunu ve her yaş grubunda, her ırkta ve her iki cinste görülebileceğini dile getiren Karakuş, hastalığın tek etkin tedavisinin glutenin ömür boyu diyetten çıkarılması olduğunu vurguladı. Karakuş, hastalığın toplumun yaklaşık %1-%0.03'ünü etkilediğini ve ülkemizde en az 250 bin hasta bulunabileceğini belirtti. Türkiye'de tanı almış çölyak hasta sayısının 2023 Kasım ayı sonu itibariyle 166 bin 614 olduğunu kaydetti. Çölyak hastalığının geniş klinik yelpazeye sahip olduğunu ve tanı konmasının zorluğuna dikkat çeken Karakuş, herhangi geçmeyen, yineleyen sağlık sorunlarında çölyak hastalığının akla getirilmesi gerektiğini vurguladı. Hastalığın erken teşhisinin önemine de değinen Karakuş, tedavisinin mümkün olduğunu ve çölyaklıların yaşam tarzlarının gluten içermeyen besinlere yönelmesi gerektiğini belirtti. Son olarak, Bakanlık tarafından çölyak hastalığı hakkında hazırlanan materyallerin kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşıldığını aktaran Karakuş, vatandaşların bu konuda bilgilendirilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.