Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası (YESO) Başkanı Necati Erbul: "Esnaf Kamudan Olumsuz Etkileniyor"

Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası (YESO) Başkanı Necati Erbul, esnafın çırak, kalfa ya da usta bulmaktan geçtiğini artık dükkanı açık tutacak eleman dahi bulamaz hale geldiğini söyledi. Erbul bu durumun ise kamunun birbiri ile yarışırcasına arttırdığı maaşlar nedeni ile yaşandığını ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 16:48
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 16:48
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası (YESO) Başkanı Necati Erbul: "Esnaf Kamudan Olumsuz Etkileniyor"

Esnaflar bir süreden beri çırak ve kalfa bulamadıklarından dert yanıyordu. Ancak bu sıkıntı giderek daha da dramatik ve kronik bir hale büründü. Zira esnaflar artık çırak, kalfa ya da usta bulmaktan geçti, dükkanı açık tutacak eleman dahi bulamadıklarından dert yanıyorlar. Esnafın ve özel sektörün bugün en temel gündem maddelerinden birisinin de personel sıkıntısı olduğuna dikkat çeken YESO Başkanı Necati Erbul, "Esnafımız çırak bulmayı bırakın dükkanını açık tutmak için çalıştıracak eleman bile bulamaz duruma geldi. Farklı sektörlerden esnaflarımızla yan yana geldiğimizde en önemli gündem maddesini de bu sorun oluşturuyor. Bunun bir çok sebebi var elbette. Geçmişten günümüze kadar uzanan süreçte bu konu üzerinde yeterli şekilde durulmaması, gerekli tedbirlerin alınmaması önemli bir etken. Son yıllarda bu konu üzerine eğilinmeye başlaması çok güzel ancak bu da bugünden yarına sonuç verecek bir durum değil." dedi.
 

zel sektör kamudan olumsuz etkileniyor"

Kamudaki şartların ve maaşların gençlerin özle sektöre yönelmesinin önünü kestiğini ifade eden Erbul, "Ancak son yıllarda bana göre en etkili sebeplerin başını ise kamuda çalışma isteğinin tavan yapması çekiyor. Gençlerin çoğu artık kamuda çalışmak, hafta sonlarının tatil olmasını ve normalden daha fazla bir maaş almayı istiyor. Bugün ülkemizde asgari ücret 17 bin lira iken belediyeler ve diğer kamu kurumları seçimlerin de etkisi ile adeta birbirleriyle yarışırcasına maaş artışlarına gittiler. Yani bugün en az veren belediye 30-32 bin lira aralığında maaş veriyor. Bir çalışanı 17 bin lira ve üzerinde bir paraya çalışmaya ikna ediyorsunuz ki çalışanda bu şartlarda çalışmak istemiyor. Kamuda hem maaşlar hem de şartlar onlara daha cazip hale geliyor. Yani kısacası esnafın şu anca geçtik çırak, kalfa, ustayı dükkanında duracak eleman bulamamasının temelinde bu konu yatıyor. Esnafın yaşadığı bu durumun sorumlusu bana kamudur. Özel sektör ve esnaflar kamunun bu tutumundan olumsuz etkileniyor. Elbette esnaflarımızda çalışanına daha iyi şartlar sunmayı ve daha yüksek maaşlar vermeyi ister. Ancak şartlarımız ortada. Bizim belediyelerle ya da kamu kurum ve kuruluşları ile maaşlar yada şartlar konusunda yarışabilmemiz mümkün değil. Eğer bu konuda bir önlem alınmazsa esnaf ve özel sektör ilerleyen süreçte bu konudan çok ciddi şekilde mağduriyet yaşayacaktır" diye konuştu.
 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.