Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Donanma Tesisleri yıkıldı! İl Özel İdaresinden Yalova için dev proje

Yalova’nın sanat ve sosyal hayatına çok önemli katkıları olan Donanma Tesisleri’nin yıkımına başlandı. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından imzalanan protokolle İl Özel İdaresi’ne kiralanan yerde, Yalova’nın yöresel ürünlerinin yer aldığı bir gastronomi noktası oluşturulacak

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 12:26
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Donanma Tesisleri yıkıldı! İl Özel İdaresinden Yalova için dev proje

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Yalova Belediyesi’ne kiralanan ardından belediye tarafından özel bir şahsa ihale edildikten sonra şahsın burayı işletmemesi sonrasında metruk bir yapıya dönüşen Donanma Tesisleri ihale süresinin sona ermesi ile birlikte yeniden Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na iade edilmişti.

Yasal olarak şahıslara kiralanamayan binaya Yalova İl Özel İdaresi talip oldu. Bu talep Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından da olumlu karşılanarak yaklaşık 2 ay önce imzalanan protokolle işletme hakkı Yalova İl Özel İdaresi’ne verildi. Yasal işlemlerin tamamlanması sonrasında binanın yıkımına başlandı. Yalova Belediyesi tarafından yapılan yıkım çalışmalarının tamamlanması sonrasında bu noktaya Yalova’ya değer katacak bir gastronomi noktası oluşturulacak.

Proje çalışmalarına başlanan bina için İl Özel İdaresi, Yalova Belediye Meclisi’ne başvuruda bulunarak burada imar değişikliği talep etti. Haziran ayında Yalova Belediye Meclisi’ne gelecek olan talep meclis tarafından onaylanırsa İl Özel İdares,  Donanma Tesislerinin yerine bodrum + 1 kat olacak şekilde bir bina inşa edecek. Bina inşa edilirken ise halen mevcut olan yasal sıkıntılar ortadan kaldırılacak ve mevzuata uygun bir yapı oluşturulacak.
Binanın bodrum kısmı mutfak olarak inşa edilecek. Üst kısmında ise İl Özel İdaresi tarafından işletilecek olan bir gastronomi noktası yer alacak. Burada Yalova’ya özgü yemekler servis edilecek. Bina, Yalova’ya uygun bir mimari kimlik ile tasarlanıyor. Proje çalışmalarının tamamlanması sonrasında projeler, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na gönderilerek onaylatılacak. Onayın ardından İl Genel Meclisi gündemine gelecek olan projenin bütçesi oluşturulacak ve sonrasında da yeni bina için ilk kazma vurulacak.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.