Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da yeşil sanayi sitesi için ilk somut adım atıldı

Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası bünyesi içerisinde oluşturulmuş olan kooperatif, ilde akıllı ve yeşil sanayi sitesi için ilk somut adımı attı. Bu doğrultuda Kirazlı Köyü bölgesinde yaklaşık 26 dönümlük arsa satın alımı gerçekleştirildi. Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, “Sanayi sitesi tamamlandığı zaman Türkiye’ye örnek olacak” diye belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 00:49
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 00:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova'da yeşil sanayi sitesi için ilk somut adım atıldı

Yalova esnafını uygun şartlar altında dükkan sahibi yapma hedefi ile yola çıkmış olan ve akıllı ve yeşil sanayi sitesi projesi için düğmeye basan Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, oda bünyesinde kurulan kooperatifle 120 dükkandan oluşacak olan Akıllı ve Yeşil Sanayi Sitesi için ilk somut adımı attı.

Bu çerçevede kooperatif üyesi esnaflardan toplanan para ile sanayi sitesinin kurulacağı arazi tespit edilerek satın alındı. Bu projenin hayata geçirilmesi için gerekli en önemli adımı atmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, “Bu projede yola çıkış nedenimiz şu anki şartlarda hiçbir esnafın bu faiz yükleriyle bir dükkan sahibi olma ihtimalinin bulunmamasıydı. Biz esnafımızı uygun şartlarda dükkan sahibi yapmak adına geliştirdiğimiz projeyi ilk olarak odamız esnaflarına anlattık. Kısa sürede esnaflarımızdan büyük bir ilgi gören projeyi hayata geçirmek için kooperatifleştik. Sonrasında belirlenen 300 dönümlük araziyi kooperatif üyesi esnaflarımızdan toplanan para ile devlete 1 kuruş bile yük olmadan satın aldık. Yalova Belediyesi’ne bu arazinin sanayi alanına dönüştürülmesi için de gerekli tüm başvuruları yaptık. Bu dönüşüm tamamlanır tamamlanmaz 2024 yılının 2 ayından itibaren ilk kazmayı vurmak ve 120 dükkandan oluşan bu sitenin yapımına başlamak istiyoruz. Bu dükkanlar faizsiz olarak maliyetine esnaflarımıza ulaştırılmış olacak” dedi. 

“Sitemizin adı hem esnaflarımızın simgesi hem de ilimizin simgesi olmalı'' 

120 dükkandan oluşacak olan sanayi sitesinin adının da netleştiğini ifade eden Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, “Sitemizin adı hem esnaflarımızın simgesi hem de ilimizin simgesi olmalı diye düşündük. Bu anlamda da sitemize Ahi Evran Ata 77 Sitesi adını vermeyi kararlaştırdık. Bu site ilimize yakışan güzel ve modern bir site olarak hayata geçmiş olacak.” diye konuştu. 

''Akıllı ve yeşil bir sanayi sitesi olacak''

Ahi Evran Ata 77 Sitesi’nin en önemli özelliği ise akıllı ve yeşil bir sanayi sitesi olacak. Sitede dükkanların yer aldıkları sokaklar renk kodlaması ile kodlandığından siteye gelenlerin aradıkları noktaları bulmaları çok daha kolay olacak. Bu anlamda sitede tek yön trafik uygulaması da olacağında sitede trafik sıkışıklığı olmayacak. Sitenin tüm özellikleri ile ülkeye örnek olacağını ifade eden Dağ, “Sitemizin özellikleri sadece bu da değil. Sitemiz işyerlerinde kullanılacak suyu yağmur sularından hasat edecek.  Elektriğini ise güneş enerjisi panelleri vasıtası ile elde edecek. Üretilen fazla enerji ise UEDAŞ’a satılacak. Yine çöp üretimi olmayacak. Burada ki işletmelerin tüm atıkları geri dönüşüm firmalarına satılarak değerlendirilecek. Elde edilen geliri ise öğrencilere eğitim bursu olarak dağıtacağız” şeklinde konuştu. 

''Türkiye’ye örnek model olacak''

Bu projeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı esnasında Mustafa Varank’a da aktardıklarını ifade eden Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ bakan Varank’ın bu sitenin tamamlanması durumunda tüm Türkiye’ye örnek model olarak tanıtılabileceğini ve bu modelin tüm illerde hayata geçirilmesi için çalışma başlatılabileceğini dile getirdiğini de söyledi. 
Haber/Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.