Hava Durumu

Yalova'da "Tarihi" Keşif

Yalova açıklarında tespit edilen milattan sonra 9 ila 13 yüzyıllar arasına ait olduğu düşünülen bir batıktan çıkartılan amphoralar Yalova’da heyecana neden oldu. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol da Deniz Polisi’ne gelerek çıkartılan tarihi kalıntıları incelediler

Haber Giriş Tarihi: 22.08.2023 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 22.08.2023 14:42
https://www.yalovahayat.com/
Yalova'da "Tarihi" Keşif

Yalova açıklarında suyun yaklaşık 40 metre altında bir batık gemi bulundu. Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Serkan Gündüz'ün bilimsel koordinatörlüğünde, Kocaeli Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu uzmanları ile Yalova Deniz Şube dalgıçlarının katılımı ile yapılan çalışmada batık gemi kalıntısında 10 farklı noktada amphora, ahşap parçaları ve balast taşları tespit edildi.

Su altından çıkartılan amforalar Yalova Deniz Polisi Şubesi önünde sergilendi. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, Yalova Kültür ve Turizm İl Müdürü Ziya Karatekin, Yalova Emniyet Müdürü Salih Gözüm de buraya gelerek çıkartılan batıklarla ilgili olarak Bursa Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Serkan Gündüz’den bilgiler aldılar. 

Ardından bir açıklama yapan Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, “Tarihi ve güzel bir kentte vali olarak görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu tip başarılı çalışmalar ve buluşlar, bizleri de çok mutlu ediyor. Buradaki ekibe ve özellikle de Deniz Polisimize, üniversiteden hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu tür çalışmaları biz gönülden destekliyoruz. Çünkü bu anlamda yapılan her bir çalışma tarihe tutulan bir ışık” dedi. Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ise, “Yalova tarih fışkıran bir kent. Altınova’dan Armutlu’ya kadar her yerinde tarihi kalıntılar bulunan Yalova’da bu tip su altı kalıntılarına da ulaşmak ayrı bir değer. Bu kalıntılar tarihe ışık tutacak, belki de tarihin akışını değiştirecektir. Ben bu çalışmaların ilimiz açısından da son derece çalışma yansımalarının olacağını düşünüyorum” diye konuştu. AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol yaptığı açıklamada, “Yalova Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesinde bahsettiği bir yer. Hicaz yolunun başlangıcı da Yalova’dır. Prof. Dr. Halil İnalcık hocamızın verilerine göre Osmanlı da devlet olma hakkını burada gerçekleşen Bafeus Muharebesi sonrasında kazandı. Bu tür çalışmalara biz de destek veriyoruz. Bu tip çalışmalar ilerledikçe belki de Yalova’nın tarihinde değişiklikler olacak” sözlerine yer verdi.
Amphoraların Günsenin(Ganos), Tip1 formunda olup M.S. 9-13 yüzyılları arasında ticarette yoğun olarak kullanıldığı biliniyor. İllerde yapılacak bilimsel araştırmalar ve sualtı kazıları ile alanda daha kapsamlı çalışmaların yapılması planlanıyor.

Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.