Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Okul Sektör Buluşması Toplantısı gerçekleştirildi

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, mesleki eğitimin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için sektör temsilcileri ile ortaokul müdürleri arasında bir okul sektör buluşması düzenledi. Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleşen programda, mesleki eğitimin önemi, avantajları, iş alanları ve istihdam kapasiteleri konusunda bilgilendirme yapıldı

Haber Giriş Tarihi: 29.02.2024 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 29.02.2024 16:16
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova’da Okul Sektör Buluşması Toplantısı gerçekleştirildi

YTSO Konferans Salonu, Okul-Sektör Buluşması Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın başkanlığında gerçekleştirilen toplantı YAGİKAD Başkanı Oya Akbulut’un açılış konuşması ile başladı. Açılış konuşması sonrasında Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Mesleki Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Vedat Demir, Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, Okaytaş Madencilik yetkilisi Kazım Demirtaş, Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. temsilcisi Sefer Karaot ve Aksa Akrilik A.Ş. İK Yöneticisi Bengisu Taş’ın katıldığı sanayi sektörüne yönelik istihdam imkanlarının paylaşıldığı ve sektöre yönelik bilgilendirmenin yapıldığı oturum ile toplantı gerçekleştirildi. Ortaokul müdürleri ve rehber öğretmenler de toplantıya katıldı.

Programın açılışında konuşan Vali Kaya, meslek liselerine ve mesleklere saygıyı arttırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için bu tür buluşmaların önemli olduğunu belirtti. Vali Kaya, "Meslek liseleri sadece bir alternatif değil, parlak bir geleceğe açılan kapı aynı zamanda. Meslek liseleri ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizi meslek liselerine yönlendirmek için gerekli adımları atmalı ve bu alandaki farkındalığı arttırmak için çalışmalıyız. Meslek liselerinde verilen eğitim, öğrencilerimizin hem teorik hem de pratik beceriler kazanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca, meslek liseleri mezunları, üniversiteye devam etme hakkına da sahiptirler. Bu anlamda, meslek liseleri öğrencilerimiz için çok cazip bir seçenek olmalıdır" dedi.

Programda, Yalova Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yalova Makine İhtisas OSB arasında yürütülen iş birliği çalışmaları hakkında bilgi verildi. Yalova Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, mesleki eğitim kabiliyet ve fırsatları hakkında sunum yaptı. Özdemir, "Mesleki eğitim, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştirmektedir. Bu nedenle, mesleki eğitim ile sanayi arasında güçlü bir iş birliği kurulması gerekmektedir. Biz de bu amaçla, Yalova Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile protokol imzaladık. Bu protokol kapsamında, okulun atölyelerini yeniledik, öğrencilere staj imkanı sağladık, öğretmenlere mesleki gelişim eğitimleri verdik, öğrencilere burs ve istihdam garantisi verdik. Bu çalışmaların sonucunda, okulumuzun başarı oranı ve tercih edilirliği arttı. Ayrıca, Yalova Üniversitesi ile de iş birliği içindeyiz. Üniversitemizin makine mühendisliği bölümü öğrencilerine de staj ve istihdam imkanı sunuyoruz. Bu şekilde, hem mesleki eğitimi hem de üniversite eğitimini destekliyoruz" diye konuştu.

Sektör temsilcilerinin de mesleki eğitimin önemine ve beklentilerine dair görüşlerini paylaştığı programın sonunda, ortaokul müdürleri ve rehber öğretmenler, mesleki eğitim ile ilgili sorularını sordu.

 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.