Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da Mühendishane 2.0 Kariyer Modülü Eğitimi ilgi çekiyor

Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Gençlik Merkezi Genç Ofis’te Mimar Sinan Mühendisler Birliği ve Endüstri Mühendisliği Öğrenci Kulübü tarafından organize edilen Mühendishane modül eğitimi başladı. Yalova Makine İhtisas OSB Genel Müdür Vekili Mustafa Acar’ın "Yalova OSB ve Fırsatlar" semineri ile açılışını yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 05:48
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 05:48
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova’da Mühendishane 2.0 Kariyer Modülü Eğitimi ilgi çekiyor

Yalova OSB’de Kamu, Üniversite ve Sanayi iş birliği ekosistemi oluşturularak Yerli, Yenilikçi, Yeşil, Yüksek Teknoloji ve Yalın üretim hedeflerine odaklanıldığını vurguladılar. Mustafa Acar öğrencilere iş hayatında başarıya ulaşmak için ne yapmalısınız sorusu ile başarılı olmak için yapılması gerekenler hakkında tecrübelerini aktardı. Sonrasında ise Yalova Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Cihad Karaçam Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek olan Öğrencileri Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programından söz etti. Yurt dışı ve yurt içi üniversite başvurularında yüksek lisansa kabul için bir niyet mektubu yazımı atölyesi gerçekleştirildi.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNULDU

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Çalık Kariyer Planlama dersinin ardından öğrencilerin Kariyerlerin Planlanması ile ilgili atölye çalışmasını gerçekleştirdi. Öğrencilerin kariyerlerinin planlanmasında ilk önceliğin kendilerini tanıması gerektiğinden bahsedildi. Devamında ise öğrencilerin güçlü ve zayıf yönlerini tanımalarını ve fırsatlara göre zayıf yönlerini güçlendirilmeleri gerektiği vurgulandı. Her bir öğrencinin kişilik analizleri dinlenerek Kariyer Planları hakkında tavsiyelerde bulunuldu.

MÜHENDİSHANE PROGRAMI DEVAM EDİYOR

Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinde öğrenimini sürdüren lisans öğrencilerinin sınıf ayrımı gözetmeksizin başvurabildiği ve profesyonel hayata yönelik iletişim becerilerini geliştirme fırsatı bulduğu Mühendishane programı devam ediyor.

Mühendishane 2.0 kayıtları Adıyaman, Aksaray, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya ve Yalova olmak üzere Türkiye’de 11 il de başvuruya açıldı. Mühendishane 2.0 programına kabul edilen öğrenciler mülakat yolu ile belirlendi.

Program surecinde bir mühendisin sahip olması gereken bilimsel, etik, felsefi değerleri ve güncel bilgileri takip etmek için kurulan Mühendishane Mesleki Kariyer Tamamlama Programı mezun olan her mühendisin üniversite müfredatının yanı sıra çalışma hayatında aranan özelliklere sahip olmalarını amaçlanmaktadır.

ALANINDA UZMAN İSİMLERLE TANIŞMA FIRSATI YAKALAYACAKLAR

2019 yılında ilk mezunlarını veren mühendishane süreç içerisinde edindiği tecrübeler ışığında yeni dönemine daha esnek ve modüler olan Mühendishane 2.0 konsepti ile başlamıştır. Atölye çalışmaları, sosyal ve sanatsal faaliyetler ile desteklenen modüller Mühendishane öğrencileri ile buluşturuldu. Bu program kapsamında öğrenciler; konusunda uzman ve başarılı akademisyen ve ilgili sektör temsilcileri tarafından verilecek kariyer modülü, iletişim modülü ve her modülün içerisinde yer alan derslerle birlikte atölye çalışmaları, tecrübe paylaşımları, şehir ve kültür gezileri, sosyal aktiviteler yapılmaktadır. Modüler eğitim sayesinde her bir ders ile öğrendiklerini pekiştirmeni sağlayacak atölyelere dahil olarak alanında uzman, başarılı akademisyen, sanayici ve eğitimcilerle tanışma fırsatı yakalayacaktır.

Murat Can Aytemur

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.