Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da “LGS Tercih Danışma Birimleri" hizmet verecek

Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 1 Temmuz Pazartesi günü itibariyle lise adaylarına “LGS Tercih Danışma Birimleri" vasıtasıyla danışmanlık hizmeti vereceğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 00:01
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 00:01
Kaynak: Serap Polat
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da “LGS Tercih Danışma Birimleri" hizmet verecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), lise adaylarına yönelik 20 bin rehber öğretmen ile 81 ilde ve ilçe merkezlerinde "tercih danışmanlığı" hizmeti başlattı.

Hafta içi her gün saat 10.00 ile 16.00 arasında hizmet verilecek

19 Temmuz'a kadar sürecek Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercih sürecinde, 20 bin 608 rehber öğretmen ve psikolojik danışman, öğrenci ve velilere yönelik 81 il ve ilçelerde açılan tercih danışmanlığı birimlerinde görev yapacak. Öğrenciler, lise tercih danışmanlığı hizmetini, mezun oldukları ortaokullarına, il, ilçe rehberlik araştırma merkezlerine ve halk eğitimi merkezlerine müracaat ederek alabilecek. Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü de tüm ortaokullarda, Yalova Rehberlik ve Araştırma Merkezinde, merkez ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinde uzman rehber öğretmenlerle 1-17 Temmuz tarihleri arasında hafta içi her gün saat 10.00 ile 16.00 arasında hizmet verecek.

Bütünsel bir bakış̧ açısıyla değerlendirme sağlanacak

Tercih danışmanlığı süresince, öğrencilere ilgi, değer ve yetenekleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçiş̧ sürecinde rehberlik edilecek. Tercih edilecek liselerin, özel durumu olan öğrencilere ilişkin koşulları detaylı olarak aktarılacak. Öğrenci ve velinin birbirlerinden farklı istek ve beklentilerinin olabileceği göz önünde bulundurularak bu durumun bütünsel bir bakış̧ açısıyla değerlendirilmesi sağlanacak. Öğrenci ve velilerin bu çerçevede yönlendirilmesi rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlarla sağlanacak. LGS yerleştirme sürecinde tercih listelerinin elektronik ortamda yapabilmesi için hazırlanan iki ayrı tercih robotu, birinci ve ikinci yerleştirmeye esas nakil sonuçlarına göre güncellenerek süreç bitene kadar erişime açık olacak.

Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.