Hava Durumu

Yalova'da Küçük esnaf günden güne yok oluyor... Yalovalı bakallar kötü durumda mı? Yalova'da esnaf zorlanıyor mu? Bakkallar kapanıyor mu? Sigarada vergi düşürülecek mi?

Yalova Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Sertan Şenol acilen Perakende Yasası’nın çıkartılması gerektiğini söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2023 00:00
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2023 00:00
https://www.yalovahayat.com/
Yalova'da Küçük esnaf günden güne yok oluyor... Yalovalı bakallar kötü durumda mı? Yalova'da esnaf zorlanıyor mu? Bakkallar kapanıyor mu? Sigarada vergi düşürülecek mi?

Perakende yasası konusunda talepte bulunmak ve sıkıntıları en yetkili mercie bir kez daha anlatmak için 13 ilin oda başkanı ile Ankara’ya gideceklerini dile getiren Şenol, “O nedenle perakende yasasının çıkmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki 15 günlük süre içerisinde ilgili bakanla görüşeceğiz. Bölgemiz illerinin de aralarında olduğu 13 ilin başkanları ile birlikte bakanla görüşecek ve yasanın çıkartılması talebimizi bir kez daha ileteceğiz. “ diye konuştu. 

“Sigara’dan alınan vergi düşürülsün”
Bakkalların cirosunun büyük bölümünü sigara satışından elde ettiğini ifade eden Şenol, “Yine bakkallarımızın cirosunun ağırlıklı kısmı sigara satışından gelir. Bakkallar ve orta ölçekli marketlerimiz eskiden sigara satışından yüzde 10’a varan oranlarda kar elde ederdi. Bu oran günden güne düşerek bugün yüzde 4,5’e geriledi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’le görüşmemizde bu konuyu kendisine de ilettim. Devletin sigaradan aldığı yüzde 85’lik vergiyi azaltmasını talep ettik. Mesela yüzde 80 vergi alsın aradaki yüzde 5’lik kısmı da bakkala bıraksın ki bu esnaf da ayakta kalabilsin.” şeklinde konuştu. 
 

Her gün bir üye daha dükkan kapatıyor
Bu çerçevede her gün odaya bir Bakkalın kapanış verdiğini de sözlerine ekleyen Yalova Bakkallar, Büfeciler ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Sertan Şenol,  “Bizim 350 üyemiz vardı. Önümüzde kongremiz var. Kongreye 200 üye ile girebilirsek kendimizi mutlu sayacağız. 3 açılan varsa kapanan 13 tane. Her gün kapanış veren esnaf odamıza geliyor. Üye sayımız her geçen gün hızla düşüyor. Küçük esnaf günden güne eriyor. Ben bu sektöre girdiğimde 800’lerdeydi odanın üye sayısı. Bu bizim için olduğu kadar mahalle kültürü açısından da kötü. Mahalle ortamında bakkal o mahallenin jandarması, polisi, güvenilir kişisidir. Paran yoksa borç alışveriş yaparsın. Paran yoksa gidip borç para bile alırsın. Ama günümüzde mahalle bakkalları yok olduğundan bu güzel kültürü de kaybediyoruz. 100 metre kare alanda 5 tane marketler zincirinin şubesine rastlamak mümkün. Buralarda bakkalların ayakta durabilmesi mümkün değil. “ dedi. 
 

Kira artışının denetlenmesi gerekli
 İşyeri kiralarında yasal düzenlemeye rağmen yüzde 100’ün üzerinde artışlar yapıldığını söyleyen Şenol, “Kiralar da işyerlerinde yüzde 100’ün üzerinde arttı. Hükümet yüzde 25’in üzerinde artış olmayacak dese de buna ne uyan ne de dinleyen var. İşyeri sahipleri fahiş fiyat artışları yaparak esnafı adeta yok oluşa sürüklüyor.  Esnafın geliri artsa kirası da artsın. Ama baktığınızda Bakkalların geliri düşmüş ama giderler ve özellikle kiralar yüzde 100’ün üzerinde artmış. Bu konuda da devletin mutlaka bir önlem alması lazım.“diye konuştu. 


Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.