Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da gerçeği aratmayan deprem tatbikatı! Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği, Afad'tan hafif kentsel arama kurtarma eğitimi aldı

Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği, 7-8 Ekim 2023 tarihlerinde Afad'tan, Hafif kentsel arama kurtarma eğitimi aldı. Gerçekleştirilen eğitim uygulamalı olarak enkaz sahasında yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.10.2023 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 10.10.2023 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da gerçeği aratmayan deprem tatbikatı! Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği, Afad'tan hafif kentsel arama kurtarma eğitimi aldı

Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği olası bir depreme hazırlıklı olabilmek adına Afad tarafından verilen ''Hafif kentsel arama kurtarma eğitimini'' tamamladı. İlk olarak 7 Ekim Cumartesi tarihinde Enkaza giriş çıkış teknikleri, enkazda kullanılan malzemelerin tanıtımı, sektörleme çalışması, afet bilinci, enkazda ses dinleme ve enkazda hilti ve envanterler ile uygulamalı olarak çalışmalar yapıldı.

Sonrasında ise 8 Ekim Pazar günü, Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği Ekipleri, cumartesi günü aldıkları eğitimi sahada deneyimlemek adına enkaz sahasında kurgu bir senaryo üzerine tatbikat gerçekleştirdi. Bu senaryo şu şekilde idi,''Merkez üssü MARMARA DENİZİ MERKEZLİ olmak üzere 08.10.2023 tarih ve 07.16 suları itibarı ile büyüklüğü 7.3 Mw olan bir deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen deprem İl merkezi ve ilçelerinde etkili olmuştur. Olay AFAD Başkanlığınca Seviye 4 olarak açıklanmıştır''.

Yapılan tatbikat çalışmasında ilk olarak ekipler enkaz alanına geldi ve enkazda sesli arama gerçekleştirdi. Sonrasında ise gelen ses üzerine hilti yardımı ile enkazda yol açılarak, sedyenin rahat girip çıkabilmesi adına giriş yapılacak olan yerin kenarlarındaki demirler kesildi ve enkazın altında olan kişiye ulaşım sağlanarak sedye yardımı ile sıkıştığı yerden kurtarıldı.

 ''Bir an önce hazırlıklarımızı tamamlamalıyız''           

Gerçekleştirilmiş olan eğitim tatbikatına, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk'ta katılarak çalışmaları yerinde inceledi. Tatbikat sonrasında, Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği Başkanı Barbaros Kibar ve Afad yetkilisi ile istişarelerde bulunan Başkan Tutuk ilk önce 1999 Depremi hakkında konuşarak, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremi örnek gösterdi. Olası bir depreme karşı kentsel dönüşümün ve eğitimlerin önemine değindi, deprem bilincinin öneminden bahsetti. Yalova Belediyesi olarak Afet Müdürlüğü kurduklarını belirten Başkan Tutuk; “ Konunun bilinci içerisinde hareket ediyoruz.

Bu yüzden Yalova Belediyesi olarak Afet Müdürlüğümüzü kurduk. Müdürlüğümüz bünyesinde sizlerin yapmış oldukları çalışmaları diğer kurum ve kuruluşlarımızla ilgili yürütülen programları takip ederek üzerimize düşeni yapacağız. Bunu bir çalıştay yaparak da gerçekleştirebiliriz. Sizlerin diğer arama kurtarma ekipleri gibi vazifeniz inşallah insanlığı bilinçlendirmekten öteye geçmez” dedi.

Devamında ise '' Yalova'da er ya da geç bir deprem olacak, ama bugün ama yarın, binalar yıkılmasın gelin kentsel dönüşümü beraber gerçekleştirelim ve ayakta kalalım, sonrasında ise komşularımıza yardım ve destek ulaştırabilecek güçte olalım. Marmara’da olacak bir deprem en az 5-6 ili etkileyecek. Ama buranın farklı bir handikapı var 30 milyon insan bu bölgede yaşıyor. Marmara Bölgesine günde pek çok ziyaretçi girip çıktığını biliyorum, olası bir deprem hepimizi derinden etkiler ve üzer. Bir an önce hazırlıklarımızı tamamlamalıyız.'' dedi. Son olarak Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Sivil Arama Kurtarma Derneği Başkanı Barbaros Kibar ve Afad yetkilisini tebrik ederek, çok önemli ve kutsal bir iş yaptıklarından bahsetti.

Haber/Murat Can Aytemur

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.