Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da fotoğrafçıların 2024 düğün sezonu fiyatları belli oldu

20 yıldır Yalova’da hizmet veren Stüdyo Tuğra’nın ortakları, 2024 yılındaki fiyatlar ve vatandaşların fotoğrafçı seçiminde dikkat etmesi gereken hususlar hakkında Yalova Hayat’a bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2024 07:36
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2024 07:36
Kaynak: Serap Polat
Yalova’da fotoğrafçıların 2024 düğün sezonu fiyatları belli oldu

Türkiye’nin yükselen enflasyon grafiği, sadece tüketim maddeleri ve vergilere yansımakla kalmadı. Son günlerde gıdadan hazır giyime, vergilerden elektronik ürünlere kadar her alanda yapılan zamlardan fotoğrafçılar da ekilendi. Yalova’da 20 yıldır düğün fotoğrafçılığı alnında hizmet veren Stüdyo Tuğra işletme ortakları Yunus Köz ve Yusuf Tolay, güncel fiyatlar hakkında Yalova Hayat’a bilgi verdi. Evlenecek çiftlerin fotoğrafçı seçiminde dikkat etmesi geren önemli noktalara da değinen Yunus Köz ve Yusuf Tolay, meslektaşlarının sorunlarını dile getirdi.

 

Güncel fiyatlar değişiklik gösteriyor

Yalova’daki güncel çekim fiyatları fotoğrafçıdan fotoğrafçıya değişiyor. Geçtiğimiz sezon 3 bin 500 TL ile 7 bin TL arasında değişen fiyatlar bu yıl 7 bin TL ile 20 bin TL bandında. Bu sezon dış çekim 7 bin ile 15 bin TL, düğün çekimi 7 bin ile 15 bin TL, tüm gün klip 10 bin ile 25 bin TL, düğün klibi ise 7 bin ile 10 bin TL arsasında değişiklik gösteriyor.

Stüdyo Tuğra 2024 tarifesini ise: Dış çekim 10 bin TL, düğün çekimi 10 bin TL, tüm gün klip 15 bin TL, düğün klibi ise 10 bin TL olarak belirledi.

“Fotoğrafçılar arasında dayanışma olmalı”

Fotoğrafçılık yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli meselelerden birinin, fotoğrafçıların sürekli iletişim halinde kalması olduğunu aktaran Yusuf Tolay, Yalova’daki fotoğrafçılar arasında dayanışmama olmadığını belirterek, “Fotoğrafçılarla fikir alışverişi yaparak hem fotoğraf pratiğinizi hem mesleki portföyünü geliştirebilirsiniz. Fakat global ekonomiye ve rekabet ortamına baktığımız zaman bu pek mümkün olmuyor. Yalova’da 20 yıldan fazladır bu iş yapıyoruz. Bizden öncekiler dahil aralarında dayanışma sağlayamadı. Bundan sonra da olacağını düşünmüyorum.” dedi.

Yevmiyeler 900 ile 1500 TL arasında değişiyor

Fotoğrafçılığın organizasyon sektöründeki en önemli noktalardan biri olduğuna değinen Tolay, “İnsanlar artık organizasyon şirketlerine çok büyük paralar ödemek zorunda kalıyor. Çünkü herkesin fiyat ortalaması çok yükseldi. Aslında bu şartlara baktığımız zaman ekonomik. Geçen seneki fiyatlarla bu seneki fiyatların birbiriyle örtüşmemesi ve çok yüksek bulunmasının tek sebebi insanların fiyatlara alışmaması. Geçen sene verilen yevmiyeler ortada. Bu yıl verilen yevmiyeler ortada. Kuaförler kendini kurtaracak şekilde zam yapıyorlar bu çok normal ama bizim bu fiyatlara alışmamız çok kolay bir durum değil. İnsanlar hep geçen seneki fiyatlarla kıyaslıyorlar ama bugün herhangi bir çalışma arkadaşımızın yevmiyeleri 900 ile 1500 TL arasında değişiyor ve bir düğüne 4, 5 kişi götürüyoruz. Bu fiyatları söylerken artık biz de çekiniyoruz ama bu sene bir geçiş noktası oldu.” şeklinde konuştu.

“İnsanlar iyi firmalarla çalışsınlar, köklü firmalarla çalışsınlar”

Fotoğrafçıların zarar etmemek adına dikkat etmesi gereken konulara değinen Yusuf Tolay, uygun fiyata iş yaparak günü doldurmaya bakan fotoğrafçıların sezon sonunda hezimete uğrayabileceğinin altını çizdi. Sezon başındaki fiyatlarla sezon sonunda çıkan işlerin birbiriyle örtüşmediğini belirten Tolay, “Büyük firmalar ayakta kaldı ama kendisini sadece idame ettiren firmalar maalesef zor duruma düştü. Özellikle organizasyon işinde zurnanın zırt dediği yer biz oluyoruz. En son bize geliyorlar. Düğün organizasyonları yapan insanların bütçelerine göre kuaför, makyöz, organizasyon ve fotoğrafçı tutmaları gayet normal. Fakat çok güzel bir salonda düğün planlayıp, büyük paralar ödeyip, doğru fotoğrafçıyla çalışmadığınız zaman o iş çok mantıklı olmuyor. O yüzden insanlar bütçelerine göre hareket ederken iyi firmalarla çalışsınlar, köklü firmalarla çalışsınlar.” diyerek tavsiyede bulundu.

“Evlenecek çiftler doğru enerji yakaladıkları fotoğrafçılarla çalışmalı”

Fiyatların firmanın kalitesine ve stüdyonun konumuna göre değiştiğini aktaran Tolay, cadde üzerindeki dükkânlarla sokak arasındaki dükkânların giderlerinin aynı olmadığına değindi. Fiyatların belirlenmesinde giderlerin önemli olduğuna dikkat çeken Yusuf Tolay, 7 bin TL’ye yapılan işle 10 bin TL’ye yapılan işin aynı sonucu vermediğinin altınız çizdi. Fotoğrafçıların birer psikolog gibi çalışması gerektiğini vurgulayan Tolay, “Gelin ve damadın düğün günü en çok göreceği insanlar fotoğrafçılar. O yüzden evlenecek çiftlere doğru enerji yakaladıkları fotoğrafçılarla çalışmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü o günün daha rahat geçmesin en büyük sebebi fotoğrafçılar. Fotoğrafçı ile tutan enerjiyle her zaman daha kaliteli işlerin ortaya çıkmasını sağlıyor.100 müşteriden 80, 90 kişini mutlu bir şekilde ayrılmasını sağlarsanız bu fotoğrafçı için doğrudur. Herkesi memnun etme şansınız yok zaten.” açıklamasında bulundu.

 

“Gelin ve damat düğünden sonra bir an önce kayıtlarını alsınlar”

Fiyatların hala yeterli seviyeye ulaşmadığını ve verilen yevmiyelerin, çözüm ortaklarına ödenen paraların çok yüksek olduğunu aktaran Yunus Köz ise, “Bugün 1000 dolarlık, 2000 dolarlık bir kamerayı bir çocuğun sırtına verip 300 TL’ye çalıştıranlar da var. Bizim gibi kaliteli iş yapan, kaliteli hizmet veren fotoğrafçılar da var. Biz ve düşük maliyetle çalışan fotoğrafçıların yaptığı işi kıyaslamaya çalışıyor insanlar.  Önemseyen insanların işleri zaten belli oluyor. Biz kayıtlarımızı altı ay saklıyoruz. Bu kayıtların depolaması çok yer kapladığı için her sene bir önceki seneyi silmeye çalışıyoruz. O yüzden gelin ve damat düğünden sonra bir an önce kayıtlarını alsınlar.” dedi.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.