Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da da gıda güvenliği için işletmelerde “Karekod Uygulaması” başladı

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gıda işletmelerinde karekod uygulamasının başladığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 00:23
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 00:23
Kaynak: Serap Polat
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da da gıda güvenliği için işletmelerde “Karekod Uygulaması” başladı

Tarım ve Orman Bakanlığı, "tarladan sofraya gıda güvenilirliği" uluslararası yaklaşım doğrultusunda ülkemizde üretilen gıdaların birincil üretim aşamasından son tüketim aşamasına kadar gıda güvenilirliğinin sağlanması amacıyla ülke genelinde gıda işletmelerinin resmi kontrollerini kesintisiz sürdürüyor.

Karekod ile işletmeye ait bilgilere ulaşılabiliyor

Tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşması amacıyla gıda işletmelerinin denetim durumunu takip etmesini sağlamak üzere gıda işletmelerinde Karekod Uygulaması hayata geçirildi. Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve her bir işletmeye özel karekod içeren görsel gıda işletmelerince gönüllü olarak “https://guvenilirgida.tarimorman.gov.tr/” internet adresinden indirilip tüketicilerin görebileceği yerlerde sergilenebiliyor. Tüketiciler görsel üzerinde yer alan karekodu mobil cihazlarına indirmiş oldukları “Tarım Cebimde” uygulaması üzerinden sorgulattıklarında söz konusu işletmeye ait; “kayıt ve onay numarası, unvan, adres ve işletmede yapılan en son denetim tarihi” bilgilerine ulaşabiliyor.

Yalova Tarım ve Orman Müdürlüğünden üretici ve tüketiciye davet

Söz konusu hizmet aracılığı ile tüketicilerin menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen resmi kontrollerin görünürlüğünün arttırılması hedefleniyor. Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bu hedef doğrultusunda gıda işletmecilerini karekod içeren görsellerini oluşturarak tüketicilerle paylaşmaya; tüketicileri de “Tarım Cebimde” uygulaması üzerinden bu karekodları sorgulamaya davet etti. Gıda işletmecilerinin hizmete dahil olmak ve tüketicilerin hizmetten yararlanmak için yapması gerekenlere ilişkin işlem basamakları Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün web adresinde yer alıyor.

Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.