Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova'da çiftçilere 595 bin adet fide dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Kışlık Sebze Projesi kapsamında ildeki çiftçilere fide dağıtımı gerçekleştirdi. Proje kapsamında düzenlenen törenle 46 çiftçiye toplamda 559 bin 500 adet fide dağıtıldı

Haber Giriş Tarihi: 30.10.2023 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 30.10.2023 16:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova'da çiftçilere 595 bin adet fide dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törenle Kışlık Sebze Projesi’nin son ayağı kapsamında çiftçilere kıvırcık fidesi dağıtıldı. Törene Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin, Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Erbul, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli ile çok sayıda davetli ve çiftçiler katıldılar. Programın açılış konuşmasını Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar gerçekleştirdi. Kışlık Sebze Projesi’nin büyük kentlerin kışlık sebze ihtiyacını yakın üretim havzalarından karşılamak için başlatıldığını söyleyen Parıldar, “2023 yılında ilimizde Bakanlığımız, Yalova İl Özel İdaresi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle, bitkisel, hayvansal ve su ürünleri kategorilerinde uygulanmak üzere 30,4 milyon TL’lik kısmı hibe, geri kalan kısmı ise üretici katkısı olmak üzere toplam 40,5 milyon TL değerinde 30 proje hazırlanmıştır” dedi.

Projeler kapsamında 2 bin 300 üreticinin 26 bin 430 dekar alanda sebze üretimi yapacağını vurgulayan Parıldar, “2023 yılı ilkbahar ve sonbahar sebze projeleri ile 140 çiftçimize 965 dekar alanda üretilmek üzere toplam 3 milyon 115 bin adet sebze fidesi dağıtmış olduk. Projemizin toplam bütçesi ise 3 milyon 474 bin 776 TL’dir” diye konuştu.


Parıldar, “Söz konusu projemiz ile 559.500 adet 46 çiftçimize 80 dekar alanda üretim yapmak üzere kıvırcık fidesi dağıtımını gerçekleştireceğiz. 2023 yılı ilkbahar ve sonbahar sebze projeleri ile 140 çiftçimize 965 dekar alanda üretilmek üzere toplam 3.115.000 adet sebze fidesi dağıtmış olduk. Projemizin toplam bütçesi ise 3.474.776 TL’dir. 2023 yılında ilimizde Bakanlığımız, Yalova İl Özel İdaresi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle, bitkisel, hayvansal ve su ürünleri kategorilerinde uygulanmak üzere 30,4 milyon TL’lik kısmı hibe, geri kalan kısmı ise üretici katkısı olmak üzere toplam 40,5 milyon TL değerinde 30 proje hazırlanmıştır. Ekim ayı itibarıyla bu projelerin 20’si onaylanmış olup üreticilerimize 19,6 milyon TL’lik hibe desteği verilerek yaklaşık 4,5 milyon TL’lik de çiftçi katkısı sağlanacaktır. Bu projeler kapsamında 2.300 üreticimize 26.430 dekar alan için fide, fidan ve tohum gibi üretim materyalleri sağlanması, üretim tesisi kurulumu, organik ve iyi tarım sertifikasyon hizmetleri alımı yapılması planlanmaktadır” dedi.


Parıldar’ın ardından söz alan Atçı ise, “İlimizde Sebze Üretiminin Geliştirilmesi Projesi kapsamında sonuncu etap fidelerimizi dağıtıyoruz. Bu anlamda destek veren İl Özel İdaremiz ve Bakanlığımız başta olmak üzere herkese teşekkür ederim” diye konuştu.


Konuşmaların ardından çiftçilere fidelerini Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin, Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Necati Erbul, Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli dağıttılar.

Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.