Hava Durumu
hayat bankası

Yalova’da 30 Ağustos Zaferi Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zaferi’nin 101’nci yıl dönümü Yalova’da da düzenlenen coşku ve gurur dolu törenlerle kutlandı

Haber Giriş Tarihi: 30.08.2023 14:55
Haber Güncellenme Tarihi: 30.08.2023 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.yalovahayat.com/
Yalova’da 30 Ağustos Zaferi Coşkuyla Kutlandı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde düşmanların yenilgiye uğratılması ile sonlanan büyük zaferin 101. yıl dönümü düzenlenen coşku dolu bir törenle kutlandı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen Zafer Bayramı kutlamaları Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz’un meydana gelmesi ile başladı. Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması sonrasında saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajı okundu.

30 Ağustos’un milletimizin özgürlük ve bağımsızlığının ölümsüz bir anıtı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında, “30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin asırlardır sürdürdüğü beka mücadelesinin en kritik dönüm noktalarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle 30 Ağustos Zaferi, 'Türk Ordusu'nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir. Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı olan bu zaferle milletimiz, iradesine boyunduruk vurdurmayacağını, istiklal ve istikbaline gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Milletimizin en önemli vasfı olan hürriyet sevdası, bugün de varlığını çok güçlü biçimde devam ettirmektedir. 15 Temmuz ihaneti karşısında sergilenen destansı direniş başta olmak üzere son yıllarda bekamıza yönelen saldırılara milletimizin verdiği cevap, bu iradenin ne kadar diri ve ayakta olduğunu defalarca göstermiştir. Dünyanın derin krizlerle sarsıldığı bir dönemde açıkladığımız Türkiye Yüzyılı'nı inşa kararlılığımızın arkasında yine aynı sarsılmaz irade vardır.” sözlerine yer verdi.

Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Öğretmen Yüzbaşı Zeynep Şule Tekcan yaptı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin aradan geçen 101 yıla rağmen halen aynı üstün vazife anlayışı içerisinde olduklarını ifade eden Tekcan, “Bugün yalnız Türk milleti için değil aynı zamanda bütün dünya için büyük bir öneme sahip tarihi bir olay ve çok şerefli bir zaferin 101’nci yıl dönümünü kutluyoruz. Bugün tarihinin hiçbir evresinde hürriyetinden zerre kadar ödün vermemiş büyük Türk milletinin istilacı düşmanlara karşı canını ortaya koyarak verdiği yaşam mücadelesinin amacına ulaştığı çok anlamlı bir gündür. Bugünün önemini anlama ancak dünü öğrenmek ve daima hatırlamakla mümkündür. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin önemi sadece düşman ordularının yenilmesinden değil, aynı zamanda yüce Türk devletinin kurulmasına imkan sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Bugün zaferlerin en büyüğü olarak Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Türk milletinin kahramanlık duygusunu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan birisidir ve böyle kalacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri 101 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içerisindedir.

Vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını seve seve feda etmeye her zaman hazırdır. Milleti ve ordusu ile bir bütün halinde hareket eden yüce Türk ulusunun varoluş nedeni olan bu kutsal zaferin 101’nci yıl dönümünde, başta ebedi Başkomutanımız Ulu Önder Mustafa Kemal olmak üzere bu vatan için canını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Yalova TUFAG ekibinin halk dansları gösterilerini sunmasının ardından Karamürselbey Deniz Eğitim Merkezi Bandosu eşliğinde askeri geçiş töreni icra edildi. Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz askerleri selamladılar. Kutlama programı Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya’nın valilikteki makamında tebrikleri kabulü ile devam etti. Ayrıca Uygulama Oteli’nde Cumhuriyet Resepsiyonu da düzenlendi.
 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.