Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da 100 öğretmene arama kurtarma eğitimi verildi

Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü ilde arama ve kurtarmacı sayısını arttırmak adına düğmeye bastı. Bu çerçevede 100 öğretmene eğitim verildi

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 03:45
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 03:45
Kaynak: Murat Can Aytemur
Yalova’da 100 öğretmene arama kurtarma eğitimi verildi

Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı protokolü kapsamında ülke genelinde 100 bin arama kurtarmacı yetiştirmek üzere Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü İSG Arama Kurtarma Birimi tarafından 100 öğretmene arama kurtarma eğitimi verildi. K77 enkaz alanında gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı eğitimlerde olası bir deprem sonrasında arama ve kurtarma çalışmalarının nasıl sürdürüleceği, bu çalışmalarda kullanılacak alet ve makineler hakkında bilgiler de verildi.

17 Ağustos Marmara depremi ve Kahramanmaraş merkezli depremin ülkemizin bu anlamda arama ve kurtarma faaliyetlerinde yer alacak eğitimli personel sayısının arttırılmasının ne denli önemli olduğunu gösterdiğini ifade eden Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe, şunları söyledi; “Yalova, 17 Ağustos Marmara depreminde çok büyük acılar yaşayan depremi ve depremin acılarını bilen bir il. Bu anlamda Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ilin büyük zararlar gördüğü depremin ardından bölgeye ilk ulaşan illerden birisi de Yalova oldu. Biz de o depremin ardından bölgede uzun süre eğitim çalışmalarının normale dönmesini sağlamak adına çalıştık. Öğretmenlerimizden oluşan arama ve kurtarma ekibi de aylarca bölgede kaldı. Burada da arama kurtarma yapacak eğitimli insan sayısının arttırılmasının gerekliliğini yaşayarak bir kez daha görmüş olduk. Bu çerçevede bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığı arasında yapılan protokol kapsamında biz de arama ve kurtarmacı yetiştirmek adına çalışmalara başladık”

Eğitime katılan öğretmenler, arama kurtarma çalışmalarında kullanılacak teknikleri öğrenmekten ve bu konuda bilgi sahibi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Kaynak: Murat Can Aytemur

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.