Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova’da 10 bin 336 öğrenci YKS’de ter dökecek

Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe hafta sonunda gerçekleştirilecek olan Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YKS) öncesinde tüm öğrencilere başarılar diledi. Akmeşe, Yalova’da 30 sınav merkezinde toplam 10 bin 336 öğrencinin sınavda ter dökeceğini belirtti

Haber Giriş Tarihi: 07.06.2024 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 15:12
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova’da 10 bin 336 öğrenci YKS’de ter dökecek

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumları 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Adaylar, TYT (Temel Yeterlilik Testi) ve AYT (Alan Yeterlilik Testi) için saat 10.00'dan sonra, YDT (Yabancı Dil Testi) için 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. YKS adaylarının sınava gelirken sınava giriş ve fotoğraflı geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.
Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe Yalova’da, Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 10 bin 336, Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 6 bin 916 ve aynı gün gerçekleşecek son oturum Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise bin 80 adayın katılacağını söyledi. Yalova’da eğitim ve öğretim veren okullardan ise bu sınava 3 bin 357 öğrenci katılıyor. 6 bin 979 öğrenci ise başka illerden gelerek sınava Yalova’da katılacak. Sınavlar il genelindeki 30 sınav merkezinde gerçekleştirilecek
YKS'nin 8 Haziran saat 10.15'te yapılacak birinci oturumu TYT, 165 dakika sürecek. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimlerinden 120 soru yöneltilecek.

Sınavın ikinci oturumu AYT ise 9 Haziran saat 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT'de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soruluk kitapçık verilecek.
Üçüncü ve son oturum YDT ise aynı gün saat 15.45'te başlayacak. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak 120 dakikalık sınavda, adaylara başvuruda bulundukları yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.
 

“Hiçbir şey sizden önemli değil”

Hafta sonunda gerçekleştirilecek olan sınav öncesinde öğrencilere başarı dileklerinde bulunan Akmeşe ise, “Söz konusu sınav her ne kadar önemli olsa da, hayatta hiçbir şey siz öğrencilerimizin sağlığından ve psikolojisinden daha önemli değildir. Başarı ve başarısızlıkların geçici, önemli olanın ülkesine bağlı, ahlaklı bir birey olmanın farkında olan bütün öğrencilerime sınavlarında yürekten başarılar diliyorum. Sınava büyük bir azim ve özveriyle hazırlanan öğrencilerimize desteklerini hiçbir zaman esirgemeyip yanında olan kıymetli meslektaşlarımın ve değerli velilerimizin de sınav heyecanını can-ı gönülden paylaşıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sağlıklı ve mutlu bir gelecek için her zaman öğrencilerimizin yanında olduğumuzu hatırlatmak ister, YKS’ye girecek olan tüm öğrencilerimize, gönüllerindeki okulları kazanmaları temennisiyle yürekten başarılar dilerim” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.