Hava Durumu

Yalova CHP Milletvekili Becan’dan ‘kentsel dönüşümü cazip hale getirelim’ önerisi

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan kentin önceliğinin deprem olmak zorunda olduğunu yineledi. Becan, Yalova’daki yorgun binaların kentsel dönüşümünün cazip hale getirilmesi gerektiğini de ifade ederek bir öneride bulundu

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2023 09:06
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 09:06
https://www.yalovahayat.com/
Yalova CHP Milletvekili Becan’dan ‘kentsel dönüşümü cazip hale getirelim’ önerisi

Depremi yaşayan ve bunun acılarını halen üzerinde taşıyan Yalova’nın gündeminden düşmeyen konuların başında deprem geliyor. Bu noktada CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan da her defasında ilin en önemli sorununun depreme hazırlık olduğunu ifade ediyor. Depremin ardından geçen 24 yıla rağmen ilde dişe dokunur bir tedbir alınamadığına dikkat çeken Becan, “Yalova’nın birinci sorunu ve önceliğinin deprem olması gerekir. Bunun siyasetinin, partisinin olduğuna da inanmıyorum. Hangi parti iktidarda olursa olsun, Yalova Belediyesi’nin başında hangi partiden bir başkan olursa olsun bu siyaset üstü bir konu olarak görülmeli ve öyle hareket edilmelidir. Zaten Yalova 17 Ağustos 1999 yılında bir deprem yaşadı. Çok sayıda insanımızı depreme kurban verdik. Aradan 24 yıl geçmesine rağmen halen o acıyı yüreklerimizde hissetmeye devam ediyoruz. Yalova’da 1 derecede deprem önceliğinin ele alınması lazım. Aradan geçen 24 yıla rağmen alınan bir tedbir yok sadece konuşup, birilerini suçluyoruz. Bir adım ileriye gidemiyoruz çünkü kimse inisiyatif almıyor. Yalova için her zaman söylediğim bir şey var” dedi. 
Becan’dan öneri
Kentsel dönüşümün cazip hale getirilmesi gerektiğini dile getiren Becan, bu anlamda bir öneride de bulundu. Ekonomik şartların kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel olduğunun altını çizen Becan, “Ben her zaman yatay mimariyi savundum. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı da bunu dillendiriyor. Ama Yalova’nın bunun önünde çok büyük bir engeli var. Hem sevindiğimiz ve hem üzüldüğümüz bu taraf ilimizin yüzde 60’ından fazlasının orman olması. Kalan yüzde 30’luk kısımda da biz sanayiyi yapıyoruz, konut yapıyoruz, üretim yapıyoruz. Yani tüm yaşamı bu yüzde 30’luk bölüme sıkıştırmak zorundayız. Dolayısıyla imara açacağımız arazi çok az. Yalova ayrıca talep gören bir il. Ülkede nüfusu en hızlı artan illerin arasında başlarda yer alıyoruz. Böyle bakınca hem nüfusumuz çok hızlı artıyor.  Hem de yatay mimariyi yapmak istediğimizde bunlar uyuşmuyor. Ne kadar yatay mimariyi savunsak da imkansızlıklar bizi yatay mimariye mecbur bırakıyor. Yalova’ya 10 kat izni verilmeli. 4 katlı 5 katlı binalara da bu izin verilmeli. Yalova Belediyesi’nin de depremden önce yapılan ancak kentsel dönüşüme giremeyen binalarla ilgili aldığı böyle bir karar var. Ama ben bunun tıkanacağına inanıyorum. Bugün o 5 katlı binalarda oturanların çoğunun o binayı yıkıp yeniden yapacak parası yok. Bankalardan kredi alması da zor. Alsa da nasıl ödeyecek. Ama 4-5 katlı binaya 8-10 kat imar verirsek yıkılması gereken binalar da müteahhide verilir ve hak sahiplerinin cebinden para çıkmadan eski binaların dönüşümü gerçekleştirilmiş olur. Yalova’da depremi görmüş binaların toplam binalara oranı yüzde 30-40 seviyesinde. Bu insanlara sorsanız hepsi binalarını kat karşılığı verip yeni bir binada depremde daha güvende olmayı tercih ederler. Bunu yapmalıyız” diye konuştu. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.