Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk: Yalova’nın her köşesinde izimiz var

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan aday tanıtım toplantısında 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti’nin Yalova Belediye Başkan Adayının Mustafa Tutuk olduğunu açıkladı. Açıklama sonrası Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, geride kalan 4 yılı değerlendirilerek yeni yılda yapılacak olan çalışmalar hakkında ipuçları verdi.

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 11:54
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 11:54
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk: Yalova’nın her köşesinde izimiz var

31 Mart’ta yapılacak olan seçimlerde yaptığı çalışmalar nedeniyle adaylığına kesin gözüyle bakılan Mustafa Tutuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yalova Belediye Başkanı Adayı olarak açıklandı. Cumhurbaşkanının açıklamaları sonrasında durum değerlendirmesi yapan Başkan Tutuk, “Cumhurbaşkanımızın 4 yıl önce bize duyduğu güveni boşa çıkartmadık. 31 Mart seçimlerinden de zaferle ayrılarak kendisini mahcup etmeyeceğiz. Yalova’mızın 14 mahallesinde de önemli işlere imza attık. Şehrimizin her köşesinde izimiz var” dedi.
“2020 yılında yapılan yolsuzluk operasyonu sonrasında görev bize tebliğ edildi” diyerek sözlerini sürdüren Tutuk şöyle devam etti; “Koltuğa oturduğumuzda ilk iş olarak belediyenin mali durumunu ele aldık. 281 icra dosyası, 1126 alacaklı ödeme bekliyordu. Tüm bu dosyaları kapattık. Esnafa ve müteahhitlere olan borçları ödedik. Personelimizin içeride birikmiş alacaklarını sıfırladık. Yalova Belediyesi’ne mali bir düzen getirdik. Belediyenin herkesin gözünde kaybolan itibarını yeniden tesis ettik.”
 

80 bin ton asfalt attık

“Yalova’nın sorunlarını yakından biliyorduk” diyen Tutuk, “Tüm bu sorunlara ilave olarak göreve başlar başlamaz tüm dünyayı etkisi altına alan covid salgını ile karşı karşıya kaldık. O dönemde vatandaşlarımızın evde bulunmalarını fırsata çevirerek hem altyapıya hem de üstyapıya yönelik çalışmalarımızı ivedilikle hayata geçirdik. Yıllardır tek bir çivi dahi çakılmayan şehrimizin ana caddelerini baştan aşağıya yeniledik. İstanbul Caddesi, Elmalık Yolu, Fatih Caddesi, Şehit Ömer Faydalı Caddesi, Beyazıt Caddesi, Radar Caddesi, Kemerköprü Caddesi yenilediğimiz caddelerden sadece birkaç tanesi. Göreve geldiğimizden bugüne kadar 14 mahallemizde toplam 80 bin ton asfalt attık. Parke yollar yaptık” dedi.
 

Caddelerimiz ışıl ışıl oldu

“Altyapısını ve üstyapısını yenilediğimiz caddelerimizde kent estetiğine uygun yenilemeler de yaptık” diyen Tutuk, “İstanbul Caddesi, Fatih Caddesi, Sefabey Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Gazipaşa Caddesi ve Girne Caddesi’nde ışıklandırma çalışması gerçekleştirdik. Esnafımızın en büyük isteğini yerine getirdik. Eskiden havanın kararmasıyla ıssız bir şehri andıran bu caddelerimiz şimdi ışıl ışıl” şeklinde konuştu.
 

Kentsel dönüşüm resmen başladı

Kentsel dönüşüme de değinen Tutuk, “1999 yılında yaşadığımız o acı felaketin üzerinden göreve geldiğimiz tarihte 21 yıl geçmişti. Yitirdiğimiz binlerce hemşehrimize rağmen ne yazık ki yıllardır konuşulmasına rağmen hiçbir şey yapılmamıştı. İlk somut adımı atarak Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni hizmete açtık. Hem ada bazlı hem de yerinde dönüşüm gerçekleştirmek adına Cumhur İttifakı olarak elimizi taşın altına koyup mecliste karar aldık. Hem yerinde dönüşüm hem de başta Bağlarbaşı Mahallemizde, Roman vatandaşlarımızın yaşadığı bölgede kentsel dönüşümü resmen başlattık. Hemşehrilerimiz güvenli konutlarda oturmak için imzalarını attı. 1999 yılından günümüze baktığımızda Yalova’mızdaki yapıların yüzde 65’ini yeni binalar oluşturuyor. Amacımız bu sayıyı yüzde 100 yapmak” dedi.
 

6 Şubat’ta yüreğimizde o acıları yeniden hissettik

“6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilde yaşanan deprem, hepimizin yüreğinde derin yaralar bıraktı” diyen Tutuk, “O acıları yaşamış bir il olarak hemen yardım için ekiplerimizi yolladık. Valiliğimiz ile koordineli olarak yardımları organize ettik. Ekiplerimiz yaraları sarmak adına o illerimizde çalışmalar yaptı. Çocuklarımızın mutluluğu için kardeş ilimize çocuk parkı yaptık. Onların dertleriyle bizler de dertlendik çünkü o acıları zamanında bizler de yaşadık. Bu nedenle ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olduğunu asla unutmamalıyız ve depreme hazırlanmalıyız” diye konuştu.
 

90 adet yeni araç aldık

“Yalova halkına yakışan hizmeti kendilerine suna bilmek adına araç filomuzu ve ekipmanlarımızı da yeniledik. Bu kapsam toplam 90 adet sıfır kilometre aracı bünyemize katarak, halkımızın hizmetine sunduk. İhtiyaç duyulan birimlerimizin ekipmanlarını yeniledik. Çünkü Yalova halkı her şeyin en iyisini hak ediyor” diyen Tutuk, şu ifadeleri kullandı; “Çocuk parkları biz göreve geldiğimizde bakımsızdı ve standartlara uygun olmayan malzemelerle inşa edilmişti. Çocuklarımızın sağlığı için tüm parklarda bakım, onarım ve yenileme çalışması gerçekleştirdik. 35 parkı sıfırdan yenilerken, ilave olarak 27 adet yeni park yaptık. 7 mahallemize çok amaçlı spor alanları yaptık. Basketbol sahaları, mini halı sahalar inşa ettik. Yalova’nın ilk kaykay pistini yaptık. Gençlerimizin, çocuklarımızın her talebini yerine getirmek için mesai harcadık.”
Gençlik festivalleri çok beğenildi
Covid nedeniyle uzun süre evlerden çıkılamadığını belirten Tutuk, “Çocuklarımız için bu dönem çok daha zorlu geçti. Bunu bildiğimiz için tedbirlerin kalkmasıyla birlikte hem çocuk etkinliklerine hem de gençlik festivallerine başladık. Çocuklarımıza hem Tatil Park’ta hem de mahallelerde açık hava etkinlikleri düzenlerken, gençlerimiz için birçok konser organizasyonu gerçekleştirdik. Ülkemizin önemli ses sanatçılarını şehrimizde konuk ettik. On binlerce gencimiz, katıldığı konserlerde gönüllerince eğlendi. İlkini geçtiğimiz yıl İbrahim Müteferrika, bu yıl da Yürüyen Köşk adı altında ‘Gelenekten Geleceğe’ mottosuyla iki Kültür Sanat Sezonu düzenledik. Her iki sezonun da açılışını İlber Ortaylı hocamız ile yaptık. Önemli isimleri Yalova’da konuk ettik. Unutulmaz anlar yaşadık. Bu tarz etkinlikleri arttırarak sürdürmeye de devam edeceğiz” dedi.
 

Yalova tarihinin en büyük projesi

Yalova’nın içme suyu altyapısının standartlara uygun olmayan sağlıksız bir yapıda olduğunu kaydeden Tutuk, “Hattın eski olması nedeniyle kayıp kaçak oranımız da bir hayli yüksek. Buna son vermek için kolları sıvadık. Çalışma yaptığımız tüm caddelerde sokaklarda önce altyapıyı yeniledik. Ama buna paralel olarak Gökçe Barajı’ndan başlayıp, Altınova’ya kadar olan ana isale hattının da değişmesi gerekiyordu. Hiçbir siyasi gelecek kaygısı içerisinde olmadan projeyi gerçekleştirmek için ihalemizi yaptık ve çalışmalara başladık. 26 milyon euroluk Yalova tarihinin en büyük projesini hayata geçirdik. 70 km’lik ana isale hattının tamamlanmasından sonra yeni dönemde de 550 km’lik şehir içi içme suyu hatlarının yapımına başlayacağız” şeklinde konuştu.
 

Bize duyulan güveni boşa çıkartmadık
“Yalova Belediyesi’nde yaşanan adli süreç sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle Yalova Belediye Başkanlığı görevini üstlendikten sonra AK Belediyecilik ile kıymetli hemşehrilerimizi buluşturmak için canla başla çalıştık” diyen Tutuk, “Yalova halkına Başkan sıfatıyla verilmiş hiçbir vaadim olmamasına rağmen 4 yılda önemli işlere imza attık. Yalova’nın birikmiş, kronikleşmiş ne kadar sorunu varsa çözüme kavuşturduk. Her çalışmamızla vatandaşlarımıza dokunduk. Acılı günlerinde de, mutlu günlerinde de yanlarında olduk. Bizim vatandaşlarımıza vereceğimiz en büyük teminat 4 yılda onlara yapmış olduğumuz hizmetlerimiz. Cumhur İttifakı olarak birlik beraberlik içerisinde yaptığımız çalışmalarla Yalova’nın çehresini değiştirdik” ifadelerini kullandı.
 

Yalova, Türkiye Yüzyılının örnek şehri olacak

“Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki 5 yıllık süreçte bizlerin bu görevi sürdürmesi yönünde bir irade gösterdiler” diyen Tutuk, sözlerini şöyle tamamladı; “31 Mart 2024’te sandık başına gideceğiz. Halkımız, yaptıklarımızı biliyor. 31 Mart’a kadar bu sefer halkımıza önümüzdeki 5 yılda neler yapacağımızı anlatacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim’de Türkiye Yüzyılı tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada önümüze bir vizyon koydu. Biz de yerelde Türkiye Yüzyılına paralel projeleri hayata geçirerek Yalova’yı örnek şehir yapacağız. Cumhur İttifakı olarak 31 Mart 2024 seçimlerinden zaferle çıkarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bize olan güvenini boşa çıkartmayacağız. Yalova’yı çok daha güzel günler bekliyor.”

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.