Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin: “Görme engellilerin hayata katılımında farkındalık önemli”

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Laçin, görme engelli bireylerin toplumsal hayata tam ve etkin katılımını sağlamak için erişilebilirlik çalışmalarının önemine vurgu yaptı

Haber Giriş Tarihi: 09.01.2024 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 09.01.2024 15:55
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin: “Görme engellilerin hayata katılımında farkındalık önemli”

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası dolayısıyla Yalova’da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu kapsamda Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Arif Laçin de bir mesaj yayınlayarak görme engelli bireylere yönelik yapılan çalışmaların önemine dikkat çekti. Beyaz Baston hareketinin 1921 yılında Londra’da başlayan ve 1931 yılından itibaren Fransa’da simge haline gelen bir engelli hareketi olduğunu hatırlatan Laçin, “Dünyada da her yıl ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ olarak kabul edilmekte, bu hafta dolayısı ile göz sağlığının önemine dikkat çekilerek görme engellilerin sorunları gündeme getirilmektedir” dedi.

2020 yılının “Erişilebilirlik Yılı” olarak ilan edilmesiyle birlikte bu alandaki çalışmaların hız kazandığını, 2023 yılı için de bu çalışmaların katlanarak devam ettiğini belirten Laçin, “Erişilebilirlik, hem temel bir hak hem de diğer hakları kullanabilmenin en önemli aracıdır. Erişilebilirlik, bağımsız yaşamanın ve toplumsal yaşamın tüm alanlarına tam katılımın temel şartıdır” diye konuştu.

Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak engelli bireylerin her zaman yanında olmaya çalıştıklarını, onların hayatlarını kolaylaştırmak, tehlikelerden korunmalarını, zarar görmelerini engellemek, kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirebilmelerini sağlamak amacıyla çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Laçin, bu kapsamda müdürlük bünyesinde engelli bireylere yönelik evde bakım hizmetlerinin hızla artarak devam ettiğini, bu hizmetlerden 51’inin görme engelli bireylere yönelik olduğunu kaydetti.

Laçin, ayrıca müdürlük bünyesinde yürütülen erişilebilirlik çalışmaları kapsamında ilde, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından resmi kurumlar, özel kurumlar ve açık alanlarda 2023 yılı içerisinde 26 kez incelemeler ve denetimlerde bulunulduğunu aktardı.

Erişilebilirliğin herkes için olduğu farkındalığının gerek toplumda gerekse tüm toplumlarda benimsenmesi ve yaygınlaşması temennisinde bulunan Laçin, “Erişilebilirliğin herkes için olduğu farkındalığının gerek bizim toplumumuzda gerekse tüm toplumlarda benimsenmesi ve yaygınlaşması temennisi ile tüm görme engellilerimizin, Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nı kutluyorum” dedi.

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.