Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yalova Ahi Evran 77 Sanayi Sitesi, 2026 yılında tamamlanacak

Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası bünyesinde oluşturulan kooperatif ilde akıllı ve yeşil sanayi sitesi için çalışmalara başlandı. Bu çerçevede Kirazlı Köyü bölgesinde 26 dönümlük arsa satın alındı. Sanayi Sitesini 2026 yılında tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, “Sanayi Sitesi tamamlandığında Türkiye’ye örnek olacak” dedi

Haber Giriş Tarihi: 21.12.2023 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 21.12.2023 16:30
Kaynak: Yalova Hayat
Yalova Ahi Evran 77 Sanayi Sitesi, 2026 yılında tamamlanacak

Yalova esnafını uygun şartlarda dükkan sahibi yapma hedefi ile yola çıkan ve akıllı, yeşil sanayi sitesi projesi için düğmeye basan Yalova Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adnan Dağ, oda bünyesinde kurulan kooperatifle 120 dükkandan oluşacak olan Akıllı ve Yeşil Sanayi Sitesi için ilk somut adımı kısa bir süre önce atmıştı. Bu çerçevede kooperatif üyesi esnaflardan toplanan para ile sanayi sitesinin kurulacağı arazi tespit edilerek satın alındı. Bu projenin hayata geçirilmesi için geri sayımın başladığını ifade eden Dağ, “Bu projede yola çıkış nedenimiz şu anki şartlarda hiçbir esnafın bu faiz yükleriyle bir dükkan sahibi olma ihtimalinin bulunmamasıydı. Biz esnafımızı uygun şartlarda dükkan sahibi yapmak adına geliştirdiğimiz projeyi ilk olarak odamız esnaflarına anlattık. Kısa sürede esnaflarımızdan büyük bir ilgi gören projeyi hayata geçirmek için kooperatifleştik. Sonrasında belirlenen 26 dönümlük araziyi kooperatif üyesi esnaflarımızdan toplanan para ile devlete 1 kuruş bile yük olmadan satın aldık. Yalova Belediyesi’ne bu arazinin sanayi alanına dönüştürülmesi için de gerekli tüm başvuruları yaptık. Bu dönüşüm tamamlanır tamamlanmaz 2024 yılının 2. ayından itibaren ilk kazmayı vurmak ve 120 dükkandan oluşan bu sitenin yapımına başlamak istiyoruz. Bu dükkanlar faizsiz olarak maliyetine esnaflarımıza ulaştırılmış olacak” dedi.

İsmi de netleşti

120 dükkandan oluşacak olan sanayi sitesinin adının da netleştiğini ifade Dağ, “Sitemizin adı hem esnaflarımızın simgesi hem de ilimizin simgesi olmalı diye düşündük. Bu anlamda da sitemize Ahi Evran Ata 77 Sitesi adını vermeyi kararlaştırdık. Bu site ilimize yakışan güzel ve modern bir site olarak hayata geçmiş olacak” diye konuştu.

Elektriğini ve suyunu üretecek

Ahi Evran Ata 77 Sitesi’nin en önemli özelliği ise akıllı ve yeşil bir sanayi sitesi olacak. Sitede dükkanların yer aldıkları sokaklar renk kodlaması ile kodlandığından siteye gelenlerin aradıkları noktaları bulmaları çok daha kolay olacak. Bu anlamda sitede tek yön trafik uygulaması da olacağında sitede trafik sıkışıklığı olmayacak. Sitenin tüm özellikleri ile ülkeye örnek olacağını ifade eden Dağ, “Sitemizin özellikleri sadece bu da değil. Sitemiz iş yerlerinde kullanılacak suyu yağmur sularından hasat edecek. Elektriğini ise güneş enerjisi panelleri vasıtası ile elde edecek. Üretilen fazla enerji ise UEDAŞ’a satılacak. Yine çöp üretimi olmayacak. Buradaki işletmelerin tüm atıkları geri dönüşüm firmalarına satılarak değerlendirilecek. Elde edilen geliri ise öğrencilere eğitim bursu olarak dağıtacağız” şeklinde konuştu.

Örnek olacak

Bu projeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı esnasında Mustafa Varank’a da aktardıklarını ifade eden Başkan Adnan Dağ, Bakan Varank’ın bu sitenin tamamlanması durumunda tüm Türkiye’ye örnek model olarak tanıtılabileceğini ve bu modelin tüm illerde hayata geçirilmesi için çalışma başlatılabileceğini dile getirdiğini de sö

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.