Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Yakup Koçal Eskişehir’de ‘Türklük’ üzerine konferans verdi

İki dönem Yalova Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Yakup Bilgin Koçal, Eskişehir Türk Ocakları organizasyonuyla güncellenmesi gereken Türk fikir sistemi üzerine konferans verdi.

Haber Giriş Tarihi: 02.06.2024 02:44
Haber Güncellenme Tarihi: 02.06.2024 02:44
Kaynak: Serap Polat
Yakup Koçal Eskişehir’de ‘Türklük’ üzerine konferans verdi

Eskişehir Türk Ocakları Başkanı Prof. Nedim Ünal ve Eskişehir Türk Ocakları üyelerinin konuğu olan Yakup Bilgin Koçal, şehirlerin nasıl olması gerektiğini ve buna dair öngörülerini anlattı. Büyük bir topluluk tarafından ilgiyle takip edilen Koçal, “Türklüğün Gönül Dünyasında Şehri Kurmak” konulu konuşmasında, neoliberalizmin amacının; ırk, renk, inanç veya etnik köken üzerinden kavga çıkarmak ve ideolojisiz bir dünya yaratmak olduğunu aktardı.

Attığım taş bulandırsın yeter!”

Neoliberalizm ideolojisinin, ideolojisiz bir dünya yaratma amacına ulaştığını altını çizen Koçal, “Böylece birlikte direnme imkânı kalmayan insanlık tüketim girdabında sömürü çarkını döndürmeye mahkûm oldu. Özgürlük için çare kapitalizmi aşacak yeni bir modeli yani tüm insanlığın birliğini ve dayanışmasını sağlayacak yeni bir ideolojiyi oluşturmak değil mi? ‘Şehri Yeniden Kurmak’ teklifi geleceğe atılan bir işaret fişeği, durgun suya atılan bir taş, belki de Türk’ün fikir sistemi için göle çalınan bir maya. Cemil Meriç’in ‘Her telkine açık, tembel ve serseri bir tecessüs’ olarak tanımladığı okumuşumuz, durgun bir su gibi. İhtiyacımız durgunluk değil berraklık. Su bulanmadan berraklaşır mı? Benimkisi sadece bir cesaret. Attığım taş, bulandırsın yeter!” şeklinde bilgi verdi.

“Kızılelma’yı güncellemek umuduyla yazıyorum”

Türk Fikir Sistemi hakkında bilgi veren Koçal, Kızılelma’yı güncellemek umuduyla yazdığını belirterek, “Töreye uyan Türk’tür, tarifiyle yola çıktım. Gönül ontolojisi kabulüyle harekete geçtim. Birliktelik, verimlilik ve özgürlük üç ilkem oldu. İlkelerin ışığında ve zamanın ruhuna uygun beş projeyi de Türk Fikir Sistemi’nin uygulamaları olarak detaylandırdım. Çıkış noktası kendi hikâyem. Kızılelma’yı güncellemek umuduyla yazıyorum, çünkü artık Türk milleti için, ama’sız, fakat’sız, vakit geçirmeden, ne pahasına olursa olsun hep birlikte Yunus’un nefesiyle kavgasız adil bir dünyanın yani ‘Daimi Barış’ın sesi olmak gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Başkan Nedim Ünal’dan Koçal’a şükran beratı

Programın sonunda dinleyicilerin sorularını yanıtlayan Yakup Bilgin Koçal, başta Ocak Başkanı Prof. Nedim Ünal olmak üzere tüm katılımcılara misafirperverlikleri ve nezaketleri dolayısıyla teşekkür etti. Program, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın Yakup Bilgin Koçal’a şükran beratı ve hediye takdimi ile sona erdi.

Serap Polat

Kaynak: Serap Polat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.