Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkler Cuma günü alınacak kararı bekliyor! İşte Alman vatandaşı olmak için şartlar

Alman Hükümeti birçok ülkeyi ve özellikle Türkiye’ye yakından ilgilendiren hızlı ve çifte vatandaşlık alınması ile ilgili karar tasarısını yarın onaylayacak. Tasarı belirtildiği şekilde kabul edilirse milyonlarca Türk çok hızlı bir şekilde Alman vatandaşlığı alabilme hakkına sahip olacak.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 11:02
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:02
Kaynak: Hilal Baldemir
Türkler Cuma günü alınacak kararı bekliyor! İşte Alman vatandaşı olmak için şartlar

Bir süredir gündemde olan ve çalışmaları devam eden Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan hızlı ve çifte vatandaşlığı öngören Yeni Vatandaşlık Yasası (Gesetzentwurf zur Moderniesierung des Staatsangehörigketisrechts), daha önce de açıklandığı gibi 19 Ocak Cuma günü (yarın) görüşülecek.

Almanya İçişleri Bakanlığı, tasarı üzerinde toplam 40 dakikalık bir konuşma gerçekleşeceğini ve ardından tasarının kabulü üzerine oylamaya geçileceğini aktardı.

Tasarı içeriğine göre, iyi uyum sağlayanların üç yıl, ülkede yardıma muhtaç olmadan çalışan ve Almanca bilenlerin 5 yılda Alman vatandaşlığını alabilmesini öngörülüyor. Ayrıca herkes için de çifte vatandaşlık yolu açılacak.

Öte yandan konuya ilişkin Ana muhalefet Hıristiyan Demokrat Parti, "Alman vatandaşlığının değerini koruyun" başlıklı önergesini de bu toplantıda oylatmak istiyor ve vatandaşlık yasasında yapılan bu değişiklikten vazgeçilmesini talep ediyor.

Fakat mecliste çoğunluk, hükümet partileri olan SPD-Yeşiller ve Liberaller’de olduğu için bu talebin meclisten geçmesi öngörülmüyor.

Yeni yasa neleri içeriyor?

Alman vatandaşlığı ile ilgili yapılan bu reform ile daha önce 8 yıl olan vatandaşlığa geçiş için bekleme süresi 5 yıla inmiş olacak. Özel durumlarda ve uyum sağlandığı da kanıtlandığında ise bu süre 3 yıla inebilecek.

Beş yıldır Almanya’da yaşayan yabancı kökenli ailelerin Almanya’da doğan çocukları "otomatik olarak Alman vatandaşı" olacak.

Daha önce, özellikle Türkler’in çifte vatandaşlığını önlemek için getirilen, "Alman doğumlu vatandaş olma ve 18 yaşına gelince, Alman ya da Türk vatandaşlığından birini seçme" şartı da bu reform ile kaldırılıyor.

Nasıl çifte vatandaş olunacak?

Ülkede 60 yılı aşkın süredir bulunan Türkler’in yarısı halihazırda Alman vatandaşlığını almış durumda. Kalanlar ise, yeterli dil bildiğini ve yardım almadan geçimini sağladığını kanıtladığı takdirde Alman vatandaşlığına başvurabilecek.

Bunun için Türk vatandaşlığından çıkmaları gerekmeyecek. Daha önce Alman vatandaşlığını alanlar, isterlerse Türk vatandaşlığını geri alabilecek. Yeni yasada, otomatik kayıp hükmü yer almıyor.

Alman vatandaşlığını alan bir kişinin ailesi de geçimini kendi ya da aileden birileri tarafından karşılandığı takdirde vatandaşlık alabilecek.

İsrail'i tanımak şart olacak

Ülkeye Mavi Kart’la gelip çalışanlar da belirtilen yasal süreleri doldurduğunda önce oturma izni alacak ardından vatandaşlık alabilecek. Geçimini sağlama ve dil şartı onlar için de geçerli. Almanya'dan iltica talebinde bulunanlar, ilticaları kabul edilirse, yasal süreler ve dil-/ geçim şartını yerine getirirse çifte vatandaş olma hakkı kazanacak.

Alman olabilmek için Türk vatandaşlığından feragat etme şartı kaldırıldığı için işlemler hızlanacak. Bunun için vatandaşlık dairelerine ek personel almayı planlanıyor.

Vatandaşlığı alabilmek için bir diğer şarta göre, Alman Anayasası’nın özgür, demokratik, temel düzenine bağlı olunduğuna dair söz verilecek. Ayrıca, "Yahudi karşıtı, ırkçı veya diğer insanlık dışı sayılan eylemlerin" insanlık onuru ile bağdaşmadığını kabul etme şartı da reformun içinde yer alan şartlardan biri. İsrail’i devlet olarak kabul etmekte şartlardan biri.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.