Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye’nin ilk astronotu, Yalovalı gençlerle buluştu

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Yalova’ya gelerek gençlerle buluştu. Burada konuşan Gezeravcı, Türkiye’nin Ay’a ilk roketini 2026-2028 aralığında fırlatacağını söyledi. Gezeravcı, Türkiye’nin yüzde 80’i yerli ve milli olan uydusunu ise 8 Temmuz tarihinde uzaya fırlatacağı müjdesini verdi

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2024 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2024 11:46
Kaynak: Yalova Hayat
Türkiye’nin ilk astronotu, Yalovalı gençlerle buluştu

Yalova’ya gelerek Yalova İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapılan organizasyonla Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı, gençlere ve çocuklara, ilham veren uzay yolculuğunu ve Türkiye’nin önümüzdeki süreçteki uzay çalışmalarını anlattı. Salona Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe ile birlikte giren Gezeravcı, salonu dolduran yüzlerce çocuk tarafından alkışlarla karşılandı. Birçok vatandaş ise Gezeravcı’dan imzalı resim almak için adeta bir birleri ile yarıştı.

“BU HİKAYENİN GERİSİNİ SİZLER YAZACAKSINIZ”

Ardından sahneye gelen Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı, kendisinin uzaya gidişi ile başlayan bu hikayeyi gençlerin tamamlayacağını söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir alanda Türk gençlerinin başını öne eğdirmemek için çaba gösterdiğine de vurgu yapan Gezeravcı, “Uzay dediğimiz alan şu anda hepimize uzakmış gibi görünse de çok kısa süre içerisinde sizler 20’li yaşlarınıza geldiğinizde hayatınızda çok fazla yer kaplayan bir alan olacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünyanın en zorlu coğrafyalarından bir tanesinde tarihinden aldığı güçle, yüzyıllardır üzerine çullanmaya çalışan onlarca badireye rağmen güçlü bir şekilde ayakta durabilmiş bir devlet. Dünyanın güçlü devletlerinden birisi olarak da geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin gelecekte boynunuzu büktürmeyecek bir şekilde dünyanın gelişmiş devletlerinin çocukları ile her alanda adım atabilmenizi sağlamak için bu görevleri başlattı. Dolayısıyla bu alanda bundan sonraki süreçte yaşanacak olanlar sizlerin geleceğiniz. Bu hikayeyi yabancı birisinin hikayesini dinler gibi dinlemeyin zira bu hikayenin gerisini sizler yazacaksınız” dedi.

“AY’A ROKET GÖTÜRÜP GETİRECEK İMKANA SAHİBİZ”

Türkiye’nin en çok merak edilen Ay görevi konusunda da tarih veren Gezeravcı, “Ülkemiz uzay alanında 10 hedef belirledi. Şu anda biz bu 10 hedeften sadece bir tanesini tamamladık. Daha önümüzdeki 9 hedefle ilgili kendi takvimi içerisinde çalışmalar devam ediyor. Bunlardan bir tanesi Ay araştırma programı. Ülkemiz yaklaşık 2 ila 4 sene içerisinde yani 2026-2028 aralığında Ay’a bir roket gönderecek. Ayda insan yaşamını destekleyecek su birikimi gibi altyapıların olduğuna dair bir takım bulgular var. Biz Ay’a kendi yaptığımız bir roketi, kendi yaptığımız bir motorla 2026-2028 aralığında göndermeyi planlıyoruz. Çalışmaların büyük kısmı tamamlandı. Eğer biz Ay’ın yüzeyine inmek istemezsek ayın etrafında bir roketi dolaştırıp geri getirebilecek imkana şu an için zaten sahibiz” şeklinde konuştu.

“YENİ UYDU 8 TEMMUZ’DA FIRLATILACAK”

RDKM’deki konuşmasında Türkiye’nin yeni bir uyduyu uzaya fırlatmak için gün saydığı müjdesini de paylaşan Gezeravcı, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1984 yılından beri uydu ile ilgili çalışmalarını devam ettiriyor. Geçmişimizde de birçok uyduyu uzaya başarıyla gönderdik. Kısmet olursa 8 Temmuz haftasında yani yaklaşık 5-6 hafta içerisinde bugüne kadar edinilen bilgilerden yola çıkarak, kendi mühendislerimizin beyin gücü ve el emekleri ile yüzde 80 yerli yapım olan bir uydumuzu daha uzaya göndereceğiz. Bu uydu sayesinde de bu işi kendi imkanları ile yapabilen 11’nci ülke olacağız” dedi.
Konuşmasının ardından verdiği bilgilerden dolayı Türkiye’nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı’ya Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.
 

Kaynak: Yalova Hayat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.