Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye 3 virüsün etkisi altında! Hastaneler dolup taşıyor

Türkiye’de son dönemlerde birçok kişi üst solunum yolu şikayeti ile hastanelere başvuruyor. Hastaneler aynı şikayetle gelen hastanelerle dolup taşarken yeni bir pandemi korkusu vatandaşlarda endişe yaratmaya başladı. Mevcut durumda 3 farklı virüsün etkili olduğu yeni salgınla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Prof. Dr. Ateş Kara önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2024 10:20
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2024 10:20
Kaynak: Hilal Baldemir
Türkiye 3 virüsün etkisi altında! Hastaneler dolup taşıyor

Son dönemlerde hastanelerin acil bölümleri ve özel klinikler üst solunum yolu enfeksiyonu şikayeti ile başvuran hastalarla dolup taşıyor. Bulaşıcılığı yüksek olan enfeksiyon hastalıklarına karşı uzmanlar art arda uyarılarda bulunuyor.

Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de şu an etkili olan 3 virüse dikkat çekti ve vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Prof. Kara'nın videosunu sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullanarak paylaştı:

-Prof. Dr. Ateş Kara hocamız, sizler için, bu aylarda üst solunum yolu şikâyetlerindeki artışı sebepleriyle değerlendirdi ve buna karşı yapılması gerekenleri anlattı.

"3 Ana Faktör Önemli"

-Sağlıklı bilgilere sahip olmanız için açıklamasının özetini ve konuşmasını paylaşıyoruz:

-Bu son aylarda çevremizde çok sayıda hasta, hastane başvurularında da artış olduğunu, çocuklarda hastalıkların nispeten fazla görüldüğünü biliyoruz.

-Söz konusu tabloda üç ana faktör etkilidir. Bu faktörlerden biri, solunum yollarını saran bir virüs olan RSV virüsüdür. Diğeri, İnfluenza yani griptir. Bir diğeri ise koronavirüstür.

-Koronavirüs, daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularıyla seyretse de, risk gruplarında yol açabileceği tablolar sebebiyle hafife alınmamalı.

Alınacak tedbirler...

-Enfeksiyon hastalıklarına karşı ellerimizi sık yıkamalıyız. Özellikle kalabalık ortamlarda, dış mekânlarda mikroorganizmalarla temas söz konusu olabileceği için, elimizle ağız, burun ve gözlerimize dokunmaktan kaçınmalıyız.

-Bu dönemde, boğaz ağrısı, hafif burun akıntısı, hafif hapşırık veya öksürük gibi şikâyetleri olanların maske takarak muhtemel bir enfeksiyonu başkalarına bulaştırma sorumluluğunu almaması gerekir. Grip aşısı ise bir başka silahımız olabilir.

Hilal Baldemir

Kaynak: Hilal Baldemir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.